WICEMINISTER OGŁOSIŁ W SIEMIATYCZACH PRZETARG NA S19 – ODC. MALEWICE – CHLEBCZYN Z BUDOWĄ “OBWODNICY” SIEMIATYCZ!

W piątkowe południe do Siemiatycz przyjechał wiceminister w resorcie infrastruktury Rafał Weber. W zorganizowanej przez niego konferencji prasowej uczestniczyli także wojewoda Bohdan Paszkowski, wicemarszałek Marek Malinowski, poseł Jarosław Zieliński, senator Jacek Bogucki, wicemarszałek Marek Malinowski, wicestarosta Marek Bobel, przewodniczący rady powiatu siemiatyckiego Henryk Boguszewski, członkowie zarządu powiatu siemiatyckiego Wiesław Klepacki i Jan Markiewicz, wójtowie gmin z powiatu siemiatyckiego oraz przedstawiciel białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kulminacyjnym momentem konferencji było opublikowanie ogłoszenia o przetargu na budowę drogi ekspresowej S19 odcinek Malewice – Siemiatycze – Chlebczyn (łącznie 25 km). Cała inwestycja ma być zrealizowana w systemie „Projektuj i buduj”.

Przedstawiciel resortu zaznaczył, iż fundusze, które obecnie przeznaczane są na drogi w naszym regionie, są najwyższe w historii. Wyraził także nadzieję, że przetarg zostanie szybko rozstrzygnięty, a procedur nie przeciągnął różnego rodzaju odwołania. Od szybkiego wyłonienia wykonawcy w przetargu zależy to, jak szybko ruszą prace. Harmonogram zakłada iż GDDKiA podpiszę umowę z wykonwacą prac na początku 2021 rok, następnie ruszy projektowanie drogi zaś prace budowlane ruszą na przełomie 2023/2024 roku. Zakończenie budowy zaplanowano na 2025 rok.

Chciałem w imieniu mieszkańców Powiatu Siemiatyckiego, w imieniu wszystkich samorządowców bardzo serdecznie podziękować dla rządu Prawa i Sprawiedliwości, osobiście dla pana premiera, dla pana ministra, dla wszystkich parlamentarzystów, że w tej chwili już mamy pewność, że ta droga zostanie przez Powiat Siemiatycki wybudowana – mówił Wicestarosta Marek Bobel. – Budowa tej drogi umożliwi nam lepszą komunikację z różnymi rejonami Polski oraz z innymi krajami. Czekaliśmy na tą drogę i obwodnicę Siemiatycz wiele lat, ale teraz mamy pewność iż droga S19 w Powiecie Siemiatyckim będzie budowana!

Tiry ominą Siemiatycze 

Odcinek Malewice – Chlebczyn będzie miał 25 kilometrów długości i ominie od zachodu Siemiatycze, wyprowadzając ruch tranzytowy z miasta i przekroczy dolinę rzeki Bug estakadą o długości 658 metrów.

Zaplanowane są dwa węzły drogowe – Siemiatycze Północ, gdzie S19 będzie krzyżować się z drogą wojewódzką nr 690, oraz Siemiatycze Południe, gdzie S19 będzie krzyżować się z drogą krajową nr 62 w kierunku Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego.

Powstająca „eska” będzie drogą dwujezdniową, po dwa pasy ruchu oraz pasy awaryjne. Rodzaj konstrukcji nawierzchni – asfalt czy beton cementowy – wybierze wykonawca na etapie projektu budowlanego.

Harmonogram prac 

18 września 2020 r. – planowane przekazanie ogłoszenia o zamówieniu do publikacji

23 września 2020 r. – planowane wszczęcie postępowania

9 listopada 2020 r. – planowany termin składania ofert

I kwartał 2021 r. – planowany termin zawarcia umowy z wykonawcą w systemie „Projektuj i buduj”

I kwartał 2022 r. – planowane złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID)

III/IV kwartał 2022 r. – planowane wydanie decyzji ZRID