Przyszpitalne siemiatyckie lądowisko, które ratuje życie…

W tym roku w lipcu minie 5 lat od kiedy siemiatycki szpital powiatowy zyskał nowe lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Lądowisko zostało dostosowane do wszelkich standardów unijnych oraz przystosowane do startów i lądowań nocnych. Realizacja tej inwestycji wyniosła ponad 900 tysięcy złotych. Większą część tej sumy SP ZOZ Siemiatycze pozyskał z unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja została zrealizowana dzięki determinacji ówczesnego Wicestarosty, a obecnego Starosty Marka Bobla i Dyrekcji siemiatyckiego szpitala powiatowego.

Wcześniej miejsce do lądowania i startów nie miało oświetlenia, ani innego oznakowania niż sama litera H. Nie można było więc przyjmować helikopterów od nocy do rana. Lądowisko zostało gruntownie przebudowane. Zmodernizowano jego płytę oraz przyległy teren wraz z drogami dojazdu i transportu chorych. Pojawiło się również specjalne oświetlenie i co najważniejszy specjalny system naprowadzający dla śmigłowców.

Cześć osób tuż po otwarciu lądowiska dywagowało po co komu ta inwestycja? Czy w ogóle jest potrzebna?

W sumie 5-latka – to doskonała okazja, by podsumować jego dotychczasową działalność. Jak się okazuje dotychczas, dzięki lądowisku, personel siemiatyckiego szpitala powiatowego oraz pogotowia ratunkowego uratował zdrowie lub życie ponad 160 osobom, które w szybki i bezpieczny sposób mogły zostać zaraz po wylądowaniu śmigłowca przetransportowane do ośrodka o wyższej referencyjności.
Warto więc sięgnąć po statystyki i tak śmigłowiec LPR w latach 2017 (od momentu uruchomienia) -2021 startował z siemiatyciego lądowiska ponad 160 razy.

Dane opracowane na podstawie szczegółowych statystyk

Lotniczego Pogotowia Ratunkowego za lata 2017-2021.

Jak widać śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dzięki budowie nowego lądowiska ponad 20 razy lądował przy szpitalu w porze nocnej, by transportować chorych do specjalistycznych szpitali.

Warto też sięgnąć po bardziej szczegółowe dane i tak:

Maksymalne odległości odcinków transportowych ze szpitala w Siemiatyczach (w linii prostej):
rok 2019 = 133,90
rok 2020= 132,00
rok 2021= 80,80

W 2019 roku odbył się też jeden transport pacjenta z innego ośrodka leczniczego do Szpitala Powiatowego w Siemiatyczach.

Wiemy iż pacjenci z powiatu siemiatyckiego byli transportowani śmigłowcem z Siemiatycz między innymi do szpitali w: Białymstoku,, Warszawie, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Białej Podlaskiej, Lublinie itd.

Najpoważniejszą operacją lotniczą był transport w 2019 roku pacjentki z powiatu augustowskiego i międzylądowanie jednocześnie dwóch śmigłowców LPR na nowym przyszpitalnym siemiatyckim lądowisku.

Wówczas to na lądowisku w Siemiatyczach przekazano pacjentkę do drugiego śmigłowca LPR, by jak najszybciej przetransportować ją do Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej (woj. lubelskie). Operacja dzięki profesjonalizmowi pilotów i ratowników LPR udała w 100%.

Warto nadmienić iż z siemiatyckiego lądowiska transportowani są do innych ośrodków leczniczych pacjenci hospitalizowani w siemiatyckim szpitalu, ale znacznie częściej z pomocy kolegów z LPR korzystają ratownicy pogotowia ratunkowego, a dokładnie Zakładu Pomocy Doraźnej w Siemiatyczach wchodzącego w skład Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

Jak widać dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać iż powiatowa przyszpitalna inwestycja była jak najbardziej potrzebna i słuszna.

Bo co jest najważniejsze w życiu? Jak nie szlachetne zdrowie i ratowanie ludzkiego życia.

 

fotografie: Wojciech Zaremba, Piotr Komoń, Marek Malinowski