Rekordowa liczba uczestników na biegu “Tropem Wilczym” w powiecie siemiatyckim

Blisko 230 uczestników stanęło na stracie biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się po raz dziesiąty w Polsce i po raz piąty w Powiecie Siemiatyckim.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe, które obchodzimy 1 marca. Od 2013 roku z okazji tego święta organizowany jest Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, znany pod nazwą “Tropem Wilczym”.

Takie wydarzenie odbyło się także w tym roku, już po raz piąty na terenie Powiatu Siemiatyckiego, a dokładnie Gminy Perlejewo. Z roku na rok impreza zyskuje coraz większy rozgłos i dołączają do niej kolejni sympatycy aktywnego spędzania wolnego czasu. W tym roku na linii startu stanęło blisko 230 zawodników!

Centrum imprezy jak co roku było zlokalizowane  w Perlejewie i Grannem. W tym roku, jak w każdej z poprzednich edycji, było można pobiec trasą liczącą 1963 m. Ten symboliczny dystans to rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej – Józefa Franczaka. Zostały również przygotowane trasy dla dzieci, miłośników nordic walking oraz tych, którzy wolą długie dystanse (5 kilometrów).

Jeszcze przed biegiem uczestnicy wraz z samorządowcami uczestniczyli w Mszy Świętej podczas której modlono się o pokój na Ukrainie, Polsce i całym  świecie oraz za zmarłych Żołnierzy Wyklętych.

Następnie zapalono znicze i złożono kwiaty na grobie Żołnierzy Wyklętych, którzy zginęli 18 sierpnia 1945 roku w Miodusach Pokrzywnych w zwycięskim boju z grupą operacyjną NKWD, LWP i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Był czas na chwilę zadumy i krótką modlitwę.

Uczestnikom biegu towarzyszyli samorządowcy z powiatu siemiatyckiego i gminy Perlejewo. Uczestniczyli w mszy św. inaugurującej bieg, składali kwiaty na żołnierskiej mogile na cmentarzu parafialnym w Perlejewie, byli na starcie i na mecie biegu, gdzie wręczali pamiątkowe medale.

Grupa przedstawicieli samorządu przebiegła też symboliczną trasę. Radny rady powiatu siemiatyckiego Paweł Kowalczyk biegł na 5 km, radni – Bożena Bujno, Krzysztof Andruszkiewicz i Jan Markiewicz wybrali trasę o długości 1963 m, tę trasę pokonał też wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki.

Najstarsza uczestniczka biegu miała 84 lata, najmłodszą grupę stanowiły dzieci, których kilkoro w wieku około roku pokonało trasę w wózeczkach. By wspólnie oddać cześć żołnierzom wyklętym przyjechali z różnych stron powiatu siemiatyckiego, ale też z Białegostoku, Wołomina, a nawet Irlandii.

Jesteśmy tu, bo jesteśmy patriotami, bo chcemy oddać hołd żołnierzom wyklętym i w ten symboliczny sposób wyrazić nasze poparcie dla walczącej Ukrainy – takie zdania można było usłyszeć o wielu uczestników biegu Tropem Wilczym. – Tutaj uczymy się historii, podpowiadali inni. Jestem dumny z Polaków, w których budzi się prawdziwy patriotyzm – mówił starosta siemiatycki Marek Bobel.

Organizatorami patriotycznego biegu było Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach i Gmina Perlejewo. Zaś ogólnopolskim organizatorem i koordynatorem akcji była warszawska Fundacja Wolność i Demokracja.

Do wydarzenia dołączyli – parafia w Perlejewie, strażacy z jednostek OSP z Gminy Perlejewo, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, Wojskowa Komenda Uzupełnień z Bielska Podlaskiego, Szwadron Kawalerii Ochotniczej z Siemiatycz, koła gospodyń wiejskich szkoły, kluby sportowe i wielu mieszkańców. Cieły posiłek wszystkim uczestnikom biegu i kibicom zapewniła niezawodna Gmina Perlejewo, a słodkości serwowali uczniowie ZSR Ostrożany.

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W BIEGU

I DO ZOBACZENIA ZA ROK NA STARCIE “TROPEM WILCZYM” W POWIECIE SIEMIATYCKIM.