Ponad 130 tys. zł trafi do powiatu siemiatyckiego z programu “Cyfrowy Powiat”

Dziś w Starostwie Powiatowym w Siemiatyczach odbyła się konferencja dotycząca programu Cyfrowy Powiat, którego celem jest wsparcie rozwoju cyfrowego oraz wzmocnienie cyberbezpieczeństwa samorządów. W wydarzeniu wziął udział Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera. Cyfrowy Powiat to już kolejny po Cyfrowej Gminie program wsparcia w rozwoju cyfrowym dla samorządów. Blisko 2 mln 200 tys. zł otrzymają łącznie podlaskie powiaty z rządowego programu “Cyfrowy Powiat” sfinansowanego przez UE. Powiat Siemiatycki z programu otrzyma ponad 130 tys. złotych.

– Natomiast, co mnie bardzo cieszy powiaty z województwa Podlaskiego otrzymają łącznie ponad 2 miliony złotych. Dostawaliśmy wiele próśb od samorządowców, żeby znaleźć innowacje i nowoczesne rozwiązania. Nasze urzędy, szkoły, jednostki podległe starostwom chcą być innowacyjne i świadczyć usługi w sposób nowoczesny. Chcą korzystać z nowoczesnego sprzętu i szybkiego internetu, żeby obywatele również byli zadowoleni – mówił podczas konferencji Minister Adam Andruszkiewicz.

Pieniądze przeznaczymy na analizę cyberbezpieczeństwa, bo jesteśmy praktycznie w sytuacji wojny cybernetycznej z Rosją. Chcemy też doposażyć serwerownię i kupić drobny sprzęt IT. Dostaliśmy 130 tys. zł. Nie jest to może kwota olbrzymia, ale jest to dobry początek, bo dotychczas było tak, że to gminy miały łatwiejszy dostęp do różnych form pomocy w zakresie IT – mówił Starosta Marek Bobel.

Z podlaskich powiatów najwięcej pieniędzy – 350 tys. zł – dostanie powiat białostocki, a najmniej – 100 tys. – powiat sejneński.

Dofinansowanie, zgodnie z zasadami konkursu można wydatkować na 4 obszary:

  • Cyfryzacja biur / jednostek publicznych / jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) – zakup sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług oraz zdalnej pracy, stacje robocze, skanery, podpisy kwalifikowalne, czytniki itp. oraz zakup usług chmurowych.
  • Zakup sprzętu IT dla:
    szkół i placówek specjalnych;
    domów dziecka, pieczy zastępczej, domów pomocy społecznej.
  • Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa a także zaawansowanych usług cyfrowych.
  • Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.