Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie

1 września uczniowie w całej Polsce oficjalnie rozpoczęli rok szkolny 2022/2023. Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego z udziałem Wiceministra Edukacji i Nauki Dariusza Piontkowskiego odbyła się w Zespole Szkół Technicznych im Władysława St. Reymonta w Czartajewie.

Inauguracja została poprzedzona mszą świętą i nabożeństwem prawosławnym w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie. Modlitwom przewodniczył Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk oraz Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Warsonofiusz, Prawosławny Biskup Siemiatycki.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele rządu oraz samorządu na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, w tym Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wicewojewoda Tomasz Madras, Podlaska Kurator Oświaty Beata Pietruszka, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski, Starosta Siemiatycki Marek Bobel, Wicestarosta Sylwester Zgierun, Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Mariusz Obrycki, członkowie Zarządu Powiatu Siemiatyckiego Krzysztof Andruszkiewicz i Jan Markiewicz, Wójtowie i Burmistrzowie z terenu Powiatu Siemiatyckiego, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, Podlaskiego Kuratorium Oświaty, uczniowie i nauczyciele ZST Czartajew.

O zmianach jakie czekają uczniów i nauczycieli w nowym roku szkolnym mówił Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, wspomniał o nowym przedmiocie Historia i Teraźniejszość oraz o zmianach dotyczących egzaminów maturalnych.

– Wszystkim uczniom życzę dużo cierpliwości, spokoju i wielu osiągnięć. Bądźcie radośni. Rozwijajcie swoje talenty i zainteresowania. Nauczycielom i pracownikom oświaty życzę satysfakcji z pracy i samych sukcesów zawodowych mówił Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski. – Życzymy sobie, aby ten rok był spokojny w edukacji. Drodzy uczniowie spełniajcie swoje marzenia i realizujcie ambitne cele.

– Dziś serce podlaskiej oświaty najmocniej bije w powiecie siemiatyckim. To wielki zaszczyt i honor dla naszej społeczności, że możemy świętować wojewódzką inaugurację roku szkolnego właśnie tu w Zespole Szkół Technicznych imienia Władysława Reymonta w Czartajewie. W powiecie siemiatyckim doskonale zdajemy sobie sprawę, że organizacja oświaty jest jednym z najważniejszych zadań samorządu – mówił Starosta Marek Bobel. – Rozwijając naszą oświatę inwestujemy w ludzi, a człowiek, zwłaszcza młody, ciekawy świata, pozbawiony kompleksów i z szerokimi możliwościami to nasz ogromny kapitał. Po to piszemy projekty i organizujemy zagraniczne wyjazdy, w których nasza młodzież bierze liczny udział, po to staramy się o środki na sfinansowanie różnorakich inicjatyw rozwojowych, aby edukacji nie zamykać jedynie w czterech ścianach szkolnych klas. Po to podejmujemy trud realizacji różnorakich inwestycji, aby uczniowie w dobrych, bezpiecznych i godnych warunkach mogli rozwijać swoje talenty. Przystępując do realizacji każdego projektu, pamiętaliśmy o zasadzie, że „prawdziwa szkoła to warsztat pracy”. Ten warsztat doskonaliliśmy przez kilka ostatnich lat właśnie w Czartajewie – realizując szereg istotnych projektów inwestycyjnych. Warto zwrócić uwagę na to, co oznacza słowo „inauguracja”. W tłumaczeniu z łaciny jest to „składanie życzeń”. Tak więc wszystkim uczniom i nauczycielom życzę, by nowy rok nauki okazał się czasem sukcesów, doskonałych wyników i wybitnych osiągnięć.

W trakcie uroczystości nie zabrakło również akcentu artystycznego przygotowanego specjalnie na tę okazję przez uczniów i nauczycieli placówki.

Ostatnim punktem uroczystości było oficjalne otwarcie gruntownie zmodernizowanego internatu Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie. Modernizacja obejmowała między innymi: gruntowną przebudowę pokoi internatu, korytarzy, kuchni, stołówki, świetlicy, parkingów, dodatkowo w budynku zamontowana została winda – z której mogą korzystać osoby niepełnosprawne.

Wszystkie pokoje wyposażone są w sanitariaty i nowe meble. Zakres prac objętych inwestycją był bardzo obszerny. Koszt inwestycji to ponad 7 milionów złotych.

Realizacja inwestycji w blisko 95% oparta była na środkach finansowych pozyskanych ze źródeł zewnętrznych (między innymi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, dotacji celowej z budżetu Województwa Podlaskiego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Budynek internatu oddano do użytku w 1961 roku i po 60 latach całkowicie zmienił swoje oblicze.

Wyremontowany i wyposażony internat ma zapewnić komfortowe warunki mieszkaniowe uczniom Zespołu Szkół Technicznych, by mogli bez przeszkód skupiać się na nauce. Warto dodać, że obiekt oferuje 69 miejsc noclegowych i na dzień dzisiejszy wszystkie miejsca są zajęte.