I N F O R M A C J A DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW, NA KTÓRYCH ZOSTANĄ WYŁOŻONE PRZYNĘTY ZE SZCZEPIONKĄ DO ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY U LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH
Celem skutecznego zwalczania wścieklizny, w kolejnej akcji szczepień – zostaną wyłożone na terenie województwa podlaskiego przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie– metodą zrzutów z samolotów, w planowanym terminie: od 8 do 12 kwietnia 2024 r.
-
-
- zrzucana przynęta jest koloru brązowo-zielonego do brązowego, w kształcie kostki lub kulki o stałej konsystencji, wewnątrz przynęty znajduje się plastikowy blister z zawiesiną w kolorze pomarańczowym do czerwono – fioletowego,
- zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki, itp. z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych,
- prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt – przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy,
- szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących,
- dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się
wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka – należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza med., - po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych – trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.
-
DZIĘKUJEMY ZA POMOC W SKUTECZNYM PRZEPROWADZENIU AKCJI ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY
Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii
Andrzej Czerniawski
Również Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o prowadzeniu wiosennej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w terminie od 4 do 17 kwietnia 2024 r. na terenie województwa mazowieckiego.
Akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie polega na zrzucie lotniczym i ręcznym wykładaniu szczepionki. Nazwa produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego podczas akcji – Rabadrop, zawiesina doustna.
Wykładana przynęta ma postać zielono-brązowego krążka o specyficznym intensywnym rybnym zapachu, a w jej wnętrzu umieszczony jest plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę (przykładowe zdjęcie poniżej).
Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka powoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką. W razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.
W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku ewentualnego kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich ze szczepionką należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.