Cerkiew pw. Cudownego Zbawiciela w Rogawce w powiecie siemiatyckim to nieduża, drewniana, bardzo urokliwa świątynia. W tym roku dzięki środkom finansowym z budżetu państwa i powiatu siemiatyckiego w miejscowej cerkwi przeprowadzono szereg prac konserwatorsko – restauratorskich. Dzięki temu zabytkowa świątynia wygląda jeszcze piękniej. Starosta Siemiatycki Mariusz Cieślik i Wicestarosta Siemiatycki Łukasz Zubik spotkali się z Proboszczem miejscowej parafii księdzem Radosławem Wołosiukiem, by zapoznać się efektem przeprowadzonych tegorocznych prac remontowych.
W ramach dotacji firma wyłoniona przez miejscową parafię wykonała między innymi: remont szalówki zewnętrznej, konserwację pokrycia dachowego, remont podmurówki, remont schodów przed wejściem do cerkwi oraz przeprowadziła prace związane z zabezpieczeniem konstrukcji poddasza cerkwi.
Spotkanie i dialog pozwala wysnuć wniosek iż ksiądz Proboszcz Radosław Wołosiuk od lat jest zaangażowany w życie parafii, dał się poznać jako prawdziwy gospodarz – zatroskany o teraźniejszość i przyszłość parafii liczącej nieco ponad 180 wiernych.
Cerkiew w Rogawce została zbudowana przez wiejskiego cieślę w 1858 r z fundacji Szymona Szuma, mieszkańca Rogawki. Kaplicę wzniesiono na wczesnośredniowiecznym cmentarzu z XII wieku z zachowanymi grobami w kamiennej obstawie. W 1914 r. wnuk Szymona Szuma – Jan Szum, dostarczył z własnego lasu drewno na oszalowanie cerkwi, a mieszkańcy Rogawki, Cecel, Klukowa i Krupic zebrali pieniądze na zapłatę dla majstra – Osipa Kołodziejczuka, mieszkańca Rogawki.
Obie wojny światowe nie spowodowały zniszczeń cerkwi. W latach 1922 – 1939 opiekunem świątyni był wnuk fundatora cerkwi – Jan Szum, a w czasie II wojny światowej obowiązki te pełnił najstarszy prawnuk – Aleksander Szum. Aż do roku 1956 starostą był Antoni Kalinowski, zaś w latach 1966 – 1972 Włodzimierz Olszewski. Od roku 1973 opiekę sprawuje ponownie prawnuk fundatora -Aleksander Szum. Od roku 1996 w Rogawce istnieje samodzielna parafia prawosławna – przedtem cerkiew była kaplicą filialną parafii prawosławnej w Siemiatyczach.