W tym roku mija 102 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Święto to, jest dla  Polaków jednym z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Pamięć o wydarzeniach sprzed ponad stu lat jest naszym moralnym obowiązkiem, przyczynia się pielęgnowaniu tradycji patriotycznych, wzorów bohaterstwa, uczy szacunku wobec historii i tradycji narodowej.

Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

W związku z istniejącymi obostrzeniami spowodowanym sytuacją epidemiologiczną tradycyjne huczne świętowanie  w tym roku musi ustąpić miejsca symbolicznemu oddaniu hołdu. Wicestarosta Marek Bobel wraz z radnymi Powiatu Siemiatyckiego, w imieniu wszystkich mieszkańców Powiatu Siemiatyckiego złożą kwiaty pod Obeliskiem Niepodległości.  Państwa zachęcamy do indywidualnego celebrowania tego doniosłego dnia. Polecamy również wydarzenia realizowane w ramach programu Niepodległa.

Niepodległa do Hymnu 2020 – dołącz do akcji!

11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, płynący z setek gardeł i serc. W akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach.

Równie uroczyście i licznie było w zeszłym roku – śpiewaliśmy wspólnie od Bałtyku po szczyty gór, w malutkich wsiach i największych metropoliach, w kraju i za granicą miliony Polaków i przyjaciół Polski znów połączyło się w jedną, biało-czerwoną rodzinę.

Pomimo obostrzeń epidemiologicznych chcemy podtrzymać tę tradycję i śpiewać także w tym roku – zachęcamy by śpiewać w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi lub z zachowaniem zasad dystansu społecznego. By to ułatwić zachęcamy wszystkie stacje radiowe i telewizyjne by 11 listopada w samo południe wyemitowały Mazurka Dąbrowskiego, aby każdy mógł w domu zaśpiewać hymn państwowy. Namawiamy też by dzieci nauczyły się grać na instrumentach muzycznych hymn i spróbowały go wykonać wraz z domownikami (nuty zamieszczamy na dole tej aktualności).