UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE STAROSTY JANA ZALEWSKIEGO

W poniedziałek 9 listopada, w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Ostrożanach odbyły się uroczystości pogrzebowe Starosty Jana Zalewskiego. W  związku z wystąpieniem stanu epidemii pogrzeb odbył się ze wszelkimi obostrzeniami i zasadami bezpieczeństwa. W kościele podczas mszy świętej obecna była jedynie najbliższa rodzina i znajomi, zgodnie z obowiązującym aktualnie limitem osób.

W ostatniej drodze zmarłego towarzyszyła pogrążona w żalu rodzina oraz bliscy a także przedstawiciele różnorodnych środowisk i instytucji. Mszy św. przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.

W mszy żałobnej udział wzięli mieszkańcy powiatu, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa i powiatowych jednostek organizacyjnych,  poczty sztandarowe, przedstawiciele bractwa kurkowego, przyjaciele i współpracownicy ś.p. Jana Zalewskiego.

Starostę żegnała delegacja Powiatu Siemiatyckiego – na czele z Markiem Boblem – Wicestarostą oraz Henrykiem Boguszewskim  – Przewodniczącym Rady Powiatu. Obecni byli również radni Powiatu Siemiatyckiego, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach.

 

Na zakończenie uroczystości wszyscy byli świadkami wystąpień, przepełnionych emocjami  i pełnych wspomnień związanych z życiem Jana Zalewskiego. Głos zabrał przedstawiciel rodziny, odczytano list który skierował biskup senior Antoni Dydycz. W imieniu parlamentarzystów i Polskiego Stronnictwa Ludowego głos zabrał poseł na Sejm RP Stefan Krajewski. W imieniu samorządowców słowa pożegnania wygłosił Wicestarosta Marek Bobel.

Po mszy świętej kondukt żałobny przeszedł na cmentarz parafialny w Ostrożanach, gdzie ciało Starosty zostało złożone do grobu. Do zgromadzonych na cmentarzu, swoje słowa pożegnania i podziękowań skierował Wojciech Borzym  – Burmistrz Drohiczyna a prywatnie wieloletni przyjaciel zmarłego. Bractwo Kurkowe z Ciechanowca pożegnało Starostę salutem armatnim.

 

Poniżej treść mowy pożegnalnej skierowanej przez Wicestarostę Marka Bobel:


 

„Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem”

Księga Koheleta

 

  Drogi Janku, pogrążona w żałobie Rodzino!

 

         Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi i właśnie to jedno z takich pożegnań. Przecież nie tak dawno rozmawialiśmy o przyszłości powiatu, inwestycjach, przyszłym budżecie, ważnych do rozwiązania sprawach mieszkańców, wymienialiśmy serdeczne uściski dłoni.

         A teraz… Brak rozmów. Brak spotkań….Brak Ciebie Drogi Janku…

          Przychodzi mi dzisiaj spełnić trudne zadanie pożegnania Cię w imieniu władz samorządowych Powiatu Siemiatyckiego, pracowników starostwa i jednostek podległych oraz wszystkich mieszkańców.

          Żegnam Cię również ja mój drogi przyjacielu (znaliśmy się od ponad 30 lat). Niezbadane wyroki Opatrzności sprawiły, że w sile wieku, nadszedł dla Ciebie czas zakończenia ziemskiej wędrówki.

          Każde pożegnanie, a w szczególnie to skłania do zadumy i refleksji. Wspominamy wszystkie sprawy i działania, które nas łączyły a było ich bardzo wiele i trudno je wszystkie tutaj wymienić.

          W nich stale przewijały się dobre cechy charakteryzujące świętej pamięci Starostę – otwartość na problemy mieszkańców Powiatu, na świat i jego sprawy, zaangażowanie na rzecz pomocy człowiekowi w potrzebie.

Jego aktywność w staraniach i służbie ludziom owocowała wieloletnią pracą w samorządzie powiatowym – w roli radnego, wicestarosty i starosty,  nauczyciela, czy dyrektora szkoły.

         Janek, posiadał zawsze swoje, głęboko przemyślane zdanie, którego potrafił bronić, będąc jednocześnie otwartym na argumenty innych i zdolnym do kompromisu, nie szukając w żadnej sprawie swojego interesu i korzyści. Życiowy optymizm i pogoda ducha, były dla nas zawsze dobrym przykładem zachowań w sytuacjach trudnych. Jako pracodawca był wśród pracowników szczególnie szanowany za życzliwość i bezinteresowność.

         Duch patriotyzmu, miłość do Ojczyzny, poszanowanie najważniejszych wartości przewijały się w Twoich Przyjacielu jakże wyrazistych i wciąż aktualnych publicznych wystąpieniach. Potrafiłeś ująć prostym słowem i chwycić za serce każdego.

         Pracowałeś kierując się przede wszystkim dobrem wspólnym, ale również poczuciem estetyki, porządku i ładu. Dumnie patrzymy na wszystkie owoce Twojej pracy, które na przestrzeni wielu lat zostały przy Twoim ogromnym zaangażowaniu zrealizowane. Znajdują one uznanie wśród całej społeczności powiatu, ale i na arenie krajowej.

 Nie byłoby tych osiągnięć, gdyby nie Twoja ciężka praca i talent organizacyjny.

         Twoja wizja Powiatu dawała szansę na rozwój naszej małej Ojczyzny. Obok wielkich inwestycji pamiętałeś, o najbardziej potrzebujących, starając się poprzez troskę o ich los pokazać, że należą do Naszej Społeczności.

 Straciłem – My straciliśmy wielkiego lidera, osobę wyjątkową, potrafiącą swój zapał przelać na innych. Współpraca z Tobą była dla mnie wielkim zaszczytem i radością. Rozumieliśmy się doskonale, dosłownie „bez słów”. Byłeś dobrym i ciepłym człowiekiem i takim pozostaniesz w naszej pamięci.

         Twój uśmiech i osobliwe poczucie humoru, niejednokrotnie pozwalały znaleźć bardzo dobre wyjście z konfliktów i problemów samorządowych, przywracając właściwe proporcje i podejście w różnych sprawach.

         Drogi Janku, prawdziwy i oddany Gospodarzu Ziemi Nadbużańskiej, żegnamy Cię dzisiaj ze smutkiem, ale i z chrześcijańską nadzieją, że dobry i miłosierny Bóg, u którego “dobre czyny człowieka idą za nim” poza granicę życia, przyjmie Cię do wiecznego królestwa obdarzając wiekuistą nagrodą.

         Nad Twoją trumną pochylam się dzisiaj w imieniu całej społeczności Powiatu Siemiatyckiego i składam wiązankę kwiatów.

         Niech ten symboliczny gest będzie naszym pożegnaniem z Tobą, a jednocześnie podziękowaniem za Twoją gorliwą pracę, wielkie zaangażowanie i obecność wśród nas, która ufam głęboko, nie kończy się tym fizycznym rozstaniem, a pamięć duchowa i modlitewna pozostanie nadal miedzy nami, aż do spotkania w wieczności.

         Drogi Starosto, Przyjacielu, jestem wdzięczny losowi, że postawił cię na naszej drodze. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

         Drogiej Małżonce, Dzieciom, Zięciom i Wnukom oraz całej Rodzinie Zmarłego składam serdeczne wyrazy współczucia.

         Drogi Janku, Starosto, Przyjacielu pozwolę sobie o prywatną refleksję. Wiem, jakim wielkim byłeś patriotą, jak lubiłeś śpiewać piękne, polskie pieśni patriotyczne. Szkoda, że tym razem za dwa dni będę musiał sam wyśpiewać twoje ukochane Legiony, tak zrobię za nas obu, a dzisiaj żegnam Cię jedną z twoich ulubionych pieśni:

,,Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie…”

 

Spoczywaj w pokoju!