4 MILIONY ZŁOTYCH Z FUNDUSZU INWESTYCJI LOKALNYCH NA MODERNIZACJĘ BUDYNKU INTERNATU ZST W CZARTAJEWIE!

Powiat Siemiatycki otrzymał 4 miliony złotych rządowego wsparcia na modernizację części szkolnej i internatu (2580,4m2) w Czartajewie, mająca na celu dostosowanie do wymagań p.poż. i do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Budynek jest po termomodernizacji, ale w środku internat lata świetności ma już dawno za sobą. Teraz przychodzi czas na jego gruntowną modernizację. Miliony złotych będą pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wsparcie otrzymają również gminy: Dziadkowice 500 tys. zł, Grodzisk 500 tys. zł, Perlejewo 2 mln zł.

Budynek w 1961 roku oddano do użytkowania z przeznaczeniem na internat uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Czartajewie. Dwupiętrowy budynek z miejscami noclegowymi dla około 200 osób. Prawdziwe “oblężenie” to lata 70. i początek lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas to liczba mieszkańców oscylowała wokół 220 osób. Dziś z internatu korzystają uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla samorządów. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.  Wsparcie jest bezzwrotne.