Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W obchody święta aktywnie włączyło się Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach.
Dzisiaj przedstawiciele Powiatu Siemiatyckiego oddali hołd „Żołnierzom Wyklętym” w miejscach pamięci. Tuż po godzinie 8.30 spod siemiatyckiego starostwa w symboliczny, patriotyczny rajd pamięci wyruszyli: Starosta Marek Bobel, Wicestarosta Sylwester Zgierun, Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Mariusz Obrycki, członkowie Zarządu Powiatu Siemiatyckiego Krzysztof Andruszkiewicz i Jan Markiewicz oraz radni: Paweł Kowalczyk, Jerzy Szawkało.
Rajd wiódł szlakiem miejsc związanych z polskimi żołnierzami, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.
Pierwszym przystankiem był Drohiczyn – tutaj na cmentarzu znajduje się pomnik poświęcony podporucznikowi Teodorowi Śmiałowskiemu i jego podkomendnym. Na jego płycie wykuto napis: „PAMIĘCI BOHATERSKICH ŻOŁNIERZY OBWODU ARMII KRAJOWEJ BIELSK PODLASKI PPOR. TEODORA ŚMIAŁOWSKIEGO “SZUMNEGO”, ZDZISŁAWA JABŁOŃSKIEGO “PIRATA”, NN “JESIONA” i KAZIMIERZA NN, POLEGŁYCH 25 VII 1945 R. W WALCE Z KOMUNISTAMI ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI, WIARĘ KATOLICKĄ I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA”. Kwiaty wspólnie z całą delegacją Powiatu złożył gospodarz miasta – Burmistrz Wojciech Borzym.
Kolejnym przystankiem było Perlejewo – tutaj na cmentarzu znajduje się pomnik poświęcony Żołnierzom Niezłomnym, którzy zginęli 18 sierpnia 1945 roku w Miodusach Pokrzywnych w zwycięskim boju z grupą operacyjną NKWD, LWP i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
Do delegacji powiatu dołączył Wójt Gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki wraz z mieszkańcami, proboszcz miejscowej parafii ksiądz Krzysztof Janowic oraz radna powiatu siemiatyckiego Bożena Bujno. Wizyta na cmentarzu była dla wszystkich chwilą refleksji, modlitwy i zadumy. Temu wszystkiemu towarzyszył nastrój powagi oraz pamięci dla tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.
Ostatnim patriotycznym przystankiem były Czaje – tutaj przy miejscowym kościele znajduje się pomnik poświęcony kapitanowi Władysławowi Łukasiukowi ps. “Młot” – ostatniemu dowódcy 6 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, który 27 VI 1949 roku zginął tragicznie w w Czajach Wólce. Jak zawarto na płycie pomniku “Prowadził partyzantów Podlasia do boju z komunistami za Niepodległość Polski, wiarę katolicką i wolność człowieka”. Delegacja powiatu złożyła kwiaty i zapalono znicze.
Zachęcamy również Państwa do upamiętnienia żołnierzy niepodległościowego podziemia, w miarę możliwości zapalenia zniczy i odmówienie krótkiej modlitwy za dusze zmarłych.
Podstawowe informacje o Żołnierzach Wyklętych
Z kim walczyli?
Żołnierzami Wyklętymi nazywamy antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, który stawił zbrojny opór sowietyzacji Polski pod koniec II wojny światowej oraz po zakończeniu konfliktu (apogeum walk przypada na lata 1944 – 1947). Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 – 180 tys. osób. Żołnierze Wyklęci walczyli z bezpieką polską i sowiecką (NKWD, Smiersz) oraz wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Dlaczego wyklęci?
Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 roku. Stanowi ono bezpośrednie odwołanie do listu otrzymanego przez wdowę po jednym z żołnierzy podziemia, w którym dowódca jednostki wojskowej zawiadamiając o wykonaniu wyroku śmierci na mężu kobiety napisał o nim: wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew, przeklina go – niech więc wyrzeknie się go własna jego żona i dziecko. Żołnierze Wyklęci nazywani są również „żołnierzami drugiej konspiracji” lub „żołnierzami niezłomnymi”.
Dlaczego 1 marca?
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 3 lutego 2011. Na dzień celebracji święta wybrano 1 marca, nawiązując tym samym do daty wykonania wyroku śmierci (1.03.1951) na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ostatnich ogólnopolskich koordynatorach „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
https://www.prezydent.pl/kancelaria/zolnierze-wykleci/kim-byli-zolnierze-wykleci/