Hornowo może być dumne z nowego wozu strażackiego

Nowy wóz bojowy został oficjalnie przekazany strażakom ochotnikom z Haronowa. Samochód marki IVECO udało się zakupić dzięki pieniądzom pozyskanym z programu transgranicznego “Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014 – 2020” – kwota dotacji 290 tys. zł. Znaczącą cegiełkę dołożyła Gmina Dziadkowice 260 tys. zł. Nowy samochód to wielka zmiana dla druhów z jednostki w Hornowie. Pojazd jest przystosowany do jazdy w ciężkim terenie, dzięki temu dotrze na czas, nawet w najtrudniej dostępne miejsce. Stary wysłużony Żuk, jakim do tej pory dysponowała jednostka nie miał zbiornika na wodę i często się psuł. Nowe auto wyposażone w zbiornik o pojemności 1000 l.

W uroczystości przekazania strażakom nowego wozu uczestniczył Marek Malinowski członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Starosta Siemiatycki Marek Bobel, gospodarz gminy Wójt Antoni Brzeziński, st. kpt. Sylwester Uściniak Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Siemiatyczach, podinspektor Krzysztof Filipowicz Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Siemiatyczach oraz mieszkańcy Gminy Dziadkowice.

Wydarzenie rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Osmoli, którą koncelebrowali proboszcz tej parafii ks. Marek Żarski i kapelan strażaków powiatu siemiatyckiego, proboszcz parafii w Dziadkowicach ks. Jan Krasowski.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy świetlicy w Hornowie, gdzie wóz poświecono a Piotr Glinko, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Hornowie otrzymał od przedstawicieli samorządu lokalnego – kluczyki i dowód rejestracyjny.

Jednostki OSP odgrywają bardzo ważną społecznie rolę – ratują mienie, a często także życie i zdrowie okolicznym mieszkańcom, czyli „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Bardzo się cieszę, że strażacy ochotnicy z Hornowa mają nowy sprzęt, bo bardzo go potrzebowali – podkreślił Marek Malinowski członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

– Każde przekazanie samochodu, każde wsparcie dla ochotniczej straży pożarnej to wielkie święto. Nie tylko podnosimy zdolność bojową jednostki OSP ale i integrujemy lokalną społeczność. Propagujemy bezcenną wartość , troskę o życie, zdrowie i  mienie innych  – mówił Starosta Marek Bobel  –  Dziękuję strażakom  z Hornowa za ofiarną służbę, odwagę, wierność ideałom oraz zaangażowanie w inicjatywy na rzecz budowania i utrzymania bezpieczeństwa. Będziecie nim jeździć do różnych zdarzeń, ale życzę Wam, aby było ich jak najmniej. Niech ten wóz służy jak najdłużej. Niech patron strażaków – Święty Florian, otacza Was zawsze swoją opieką.

Uroczystość przekazania pojazdu uświetnił występ Zespołu Kalina z Żurobic, który opracował specjalny utwór na cześć strażaków OSP Hornowo. W przygotowanie uroczystości zaangażowane było Koło Gospodyń Wiejskich w Hornowie.