Niech żyje najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska. Niech się święci 3 Maja!

231 lat temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Uroczystości w Siemiatyczach upamiętniające 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się nabożeństwem w siemiatyckiej Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego i uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, w których uczestniczył Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Mariusz Obrycki, członek Zarządu Powiatu Siemiatyckiego Krzysztof Andruszkiewicz, członek Zarządu Powiatu Siemiatyckiego Jerzy Górski, radny Paweł Kowalczyk.. W tym samym czasie w Mielniku i Drohiczynie w uroczystościach związanych z obchodami upamiętnienia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uczestniczył Starosta Marek Bobel i Wicestarosta Sylwester Zgierun wraz z radnymi.
Następnie uczestnicy uroczystości, delegacje władz samorządowych, zakładów pracy, partii politycznych, instytucji oraz szkół, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy przemieścili się pod pomnik Tadeusza Kościuszki, by złożyć wiązanki kwiatów i oddać hołd twórcom Konstytucji oraz tym, którzy walczyli o niepodległość Polski.
Obchodom Święta Konstytucji 3 Maja, jak co roku towarzyszyli ułani ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej z Siemiatycz, żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej, siemiatyccy harcerze, uczniowie Szkoły Muzycznej w Siemiatyczach, orkiestra OSP Siemiatycze, tancerze  z Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”, członkowie Klubu Hodowców i Miłośników Gołębi Pocztowych w Siemiatyczach, którzy w trakcie uroczystości symbolicznie wypuścili kilkadziesiąt gołębi. Była też uroczysta parada motocykli  zorganizowana przez Stowarzyszenia Motobiker’s Siemiatycze.
Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku zajmuje szczególne miejsce wśród największych dzieł prawno – politycznych dawnej Rzeczypospolitej. Naród polski dał dowód, iż w momentach trudnych potrafi się zjednoczyć i mówić jednym głosem w kwestiach dla kraju najważniejszych.
Konstytucja ta jest symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności. Symbolem wspaniałego patriotyzmu, zaciętej walki o przyszłość naszej Ojczyzny, nas wszystkich.