Uczczono 102. rocznicę Bitwy pod Milejczycami

W sobotę, 20 sierpnia w Milejczycach mieszkańcy i samorządowcy oddali cześć żołnierzom, którzy 102 lata temu walczyli o wolną Polskę. Bitwa pod Milejczycami z 20 sierpnia 1920 roku była jednym z epizodów Bitwy Warszawskiej i zaliczana jest do grona największych zwycięstw w dziejach polskiej kawalerii. Przypomina o niej obelisk z tablicą pamiątkową znajdujący się przy miejscowej szkole podstawowej.

W uroczystościach uczestniczyła delegacja powiatu siemiatyckiego w składzie: Starosta Marek Bobel, Wicestarosta Sylwester Zgierun, Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski, Radny Mariusz Cieślik.

W trakcie uroczystości przedstawiciele władz gminy i powiatu, instytucji oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów przy Obelisku Bohaterów Ojczyzny. Pamięć o bohaterach to ważne zadanie dla każdego pokolenia.

20 sierpnia 1920 r. miało miejsce wielogodzinne starcie zbrojne pod Milejczycami, w którym pole bitwy rozciągało się od Milejczyc do Pogreb w okolicach Kleszczel. Podczas stoczonych walk 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich pod dowództwem mjr. Ludwika Kmicic-Skrzyńskiego, mający do dyspozycji zaledwie 500 ułanów pokonał liczące niemal 3,2 tys. bolszewicką grupę uderzeniową ciężkiej artylerii. Końcowe zwycięstwo poprzedzały mniejsze i większe potyczki (fragment na podstawie artykułu dr Romana Wysockiego).