Życie jest bezcennym darem – wykonaj bezpłatne badanie cytologiczne w Siemiatyczach

zaproszenie na badania cytologiczne powiat siemiatycki

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Siemiatyczach i Powiatem Siemiatyckim zapraszają Kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badań cytologicznych w ramach NFZ, do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Panie będą miały możliwość skorzystania z badania lekarza ginekologa. Badania cytologiczne skierowane są do kobiet zamieszkujących powiat siemiatycki.

Termin: 3 grudnia 2022 r. (sobota), godz. 9.00-14.00

Miejsce: Poradnia Ginekologiczna w Przychodni Specjalistycznej w Siemiatyczach (ul. 11 Listopada 26)

Panie chętne do wzięcia udziału w badaniach proszone są o wcześniejszą rejestrację w dniach 10 – 30 listopada w godz. 8.00 – 15.00 pod numerem telefonu: 500-652-680.  Serdecznie zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych badań!

zaproszenie na badanie cytologiczne w siemiatyczach

Cytologia jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki raka szyjki macicy. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie nieprawidłowych komórek w szyjce macicy, z których może rozwinąć się nowotwór. W początkowych stadiach zazwyczaj nie pojawiają się żadne objawy, które mogłyby świadczyć o tym, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. Jednocześnie, wykrycie nieprawidłowości w tym okresie daje największe szanse na wdrożenie skutecznego leczenia, a tym samym uniknięcie poważnych powikłań raka szyjki macicy. Tylko badanie cytologiczne jest w stanie wykryć zmiany na wczesnym etapie.

W Europie rak szyjki macicy zajmuje 3. miejsce pod względem zachorowalności u kobiet. Każdego roku diagnozę słyszy 570 tysięcy pacjentek. Nawet 60% z nich umiera. W Polsce odnotowuje się jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności.

Szczyt zachorowalności na raka szyjki macicy przypada na 50.–60. rok życia. W ostatnim czasie odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań kobiet młodszych. Jednocześnie dane wskazują, że w ostatnich latach obserwuje się tendencję spadkową, jeżeli chodzi o nowe zachorowania.

W początkowym stadium raka szyjki macicy nie ma żadnych objawów. Nowotwór może rozwijać się w ten sposób nawet przez 3–10 lat. Dolegliwości pojawiają się dopiero, gdy guz nacieka sąsiednie tkanki lub daje przerzuty do węzłów chłonnych i innych narządów (m.in. płuc). Same objawy również nie są charakterystyczne i mogą zostać pomylone z innymi problemami ginekologicznymi (krwawienia między miesiączkami, bóle podbrzusza, upławy).

To właśnie brak objawów przez długi czas jest główną przyczyną zbyt późnego wykrycia raka szyjki macicy, a tym samym złe rokowanie. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badania cytologicznego. Trwa ono zaledwie kilka minut – często mówi się o tym, że właśnie te kilka minut ratuje życie.