Wieniec Koła Gospodyń Wiejskich „Złoty Łan” w Lubiejkach gm. Milejczyce, powiat siemiatycki, który reprezentował województwo podlaskie podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich, zdobył główną nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Połączenie zapału i talentu z wiedzą fachową dało efekty‼️ Jesteśmy bardzo dumni, że mamy takich zdolnych rolników w naszym powiecie. Gratulujemy sukcesu!
ℹ️ Pomieszczenia Pałacu Prezydenckiego ozdobiły w sobotę (14.09) tradycyjne wieńce dożynkowe z czternastu województw, które stanęły w szranki o tegoroczną nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zmaganiom konkursowym przyglądała się pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
ℹ️ Komisja konkursowa pod przewodnictwem doradcy prezydenta dr. Barbary Fedyszak-Radziejowskiej uhonorowała wieńce przygotowane w województwach: podlaskim (I miejsce) – przygotowany przez KGW „Złoty Łan” w Lubiejkach gm. Milejczyce, powiat siemiatycki, lubelskim (II miejsce) oraz podkarpackim (III miejsce). W uroczystościach razem z KGW „Złoty Łan” uczestniczyli: Wicestarosta Siemiatycki @Łukasz Zubik, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski, Wójt Gminy Milejczyce Sebastian Sawicki. Starosta Mariusz Cieślik ze względów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć we wspólnym świętowaniu wygranej rolników z KGW “Złoty Łan”.
Główne uroczystości dożynkowe odbyły się dziś w Warszawie. Rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu. Po nabożeństwie na placu przed Kościołem para prezydencka wręczyła dyplomy grupom wieńcowych, Dalsze uroczystości dożynkowe miały miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Wpływ na ostateczną ocenę wieńców miały przede wszystkim:
• zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania; różnorodność użytych materiałów naturalnych;
• walory estetyczne;
• ogólny wyraz artystyczny – nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych
• sposób prezentacji wieńca w tym stroje grupy wieńcowej i ośpiewanie.
Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek.