PAMIĘTAMY – O POLSKICH BOHATERACH POWSTANIA STYCZNIOWEGO W SIEMIATYCZACH

157. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego uczczono w czwartkowe przedpołudnie w Siemiatyczach.

Symboliczne uroczystości odbyły się przy pomniku poświęconym Powstańcom (przy kaplicy św. Anny), którzy walczyli w Siemiatyczach za wolność Polski w 1863 roku.

W imieniu mieszkańców Powiatu Siemiatyckiego hołd bohaterom powstania oddali i kwiaty pod pomnikiem złożyli: Starosta Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel.

Pamięć o bohaterach uczciły także: władze samorządowe Miasta Siemiatycze, księżą katoliccy i prawosławni, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Siemiatycz, uczniowie siemiatyckich szkół oraz zgromadzeni mieszkańcy Siemiatycz.

Należy o tym jakże ważnym wydarzeniu pamiętać. Zwłaszcza w Siemiatyczach, bo właśnie tutaj doszło do największych potyczek w województwie podlaskim.

Powstańcom Styczniowym należy oddać hołd za ten zryw. Był niestety nieudany, ale dał nadzieję na odzyskanie przez nasz kraj niepodległości przez następne pokolenia Polaków.

Następnie Starosta Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel wraz z władzami Miasta Siemiatycze i przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Siemiatycz udali się pod Obelisk Niepodległości przy ulicy Legionów Piłsudskiego. Tutaj symbolicznie zapalono znicze.

Wszak nieopodal mieścił się Pałac Księżnej Anny Jabłonowskiej, który w trakcie powstania był miejscem dowodzenia powstaniem oraz magazynem broni. Właśnie tutaj po bitwie wojska rosyjskie żywcem spaliły Powstańców – Polskich Bohaterów.

Podtrzymywanie pamięci historycznej o wydarzeniach sprzed 157 lat oraz związaną z nimi bitwą o Siemiatycze – a zarazem walką o wolną Polskę, jest niezwykle ważne, szczególnie dla kształtowania postaw patriotycznych młodego pokolenia mieszkańców Siemiatycz i całego Powiatu Siemiatyckiego.