PAMIĘCI POLSKICH BOHATERÓW SPOD MONTE CASSINO

18 maja, przypada 76. rocznica bitwy o Monte Cassino. Szeregi Armii Generała Władysława Andersa zasilali również mieszkańcy powiatu siemiatyckiego

W hołdzie uczestnikom tej zwycięskiej walki Starosta Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel i Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski złożyli kwiaty pod siemiatyckim pomnikiem poświęcony żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych walczących na Zachodzie w latach 1940-1945.

 

Bitwa o Monte Cassino to najsłynniejszy epizod bojowego szlaku Armii gen. Władysława Andersa. Średniowieczny klasztor, stanowiący część niemieckiej Linii Gustawa, stał się symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, którzy z dala od domu oddawali życie za wolność swojej Ojczyzny.

W 1945 r. na Monte Cassino otwarto polski cmentarz wojenny, na którym pochowanych jest – według różnych źródeł – od ok. 1050 do ponad 1070 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. W 1970 r. na Monte Cassino pochowano zmarłego w Londynie gen. Władysława Andersa. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis “Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.