PRZY SIEMIATYCKIM SZPITALU RUSZA MOBILNY PUNKT POBRAŃ. ZROBIĄ TAM TESTY NA OBECNOŚĆ KORONAWIRUSA DLA OSÓB KOŃCZĄCYCH KWARANTANNĘ!

Na terenie SP ZOZ w Siemiatyczach powstał Mobilny Punkt Pobrań (MPP) do testów kontrolnych na obecność koronawirusa dla osób z powiatu siemiatyckiego (i nie tylko) przebywających na kwarantannie. Badaniu może poddać się osoba będąca w dwunastym dniu kwarantanny. Uwaga badanie jest zalecane, ale dobrowolne.esty są bezpłatne – ich wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na czas wykonania testu oraz na czas niezbędny, by dojechać do punktu pobrań i z powrotem, przepisy przewidują zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny. Mobilny Punkt Pobrań (MPP) znajduje się przy siemiatyckim szpitalu od strony lądowiska dla śmigłowców LPR. Punkt jest oznakowany tabliczkami informacyjnymi.
Dojazd do punktu pobrań może nastąpić wyłącznie własnym samochodem, który umożliwia przemieszczanie się osobie chcącej zrobić badanie, bez kontaktu z innymi osobami niż osoby wspólnie z nią zamieszkujące lub gospodarujące. Na wykonanie testu należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i swój nr PESEL.
Przed przyjazdem do MPP obowiązuje telefoniczna rejestracja pod numerem telefonu SP ZOZ tel. 500 652 680 w godz. 8.00-15.30 (7 dni w tygodniu).
Wymazy w Mobilnym Punkcie Pobrań pobierane są przez 7 dni w tygodniu w godzinach 11.00 – 13.00.
– We wskazanym dniu i godzinie pobrania wymazu osoba przebywająca na kwarantannie podjeżdża pod MPP samochodem, zatrzymuje się przed nim, nie wysiada z niego – uchyla szybę i czeka. Na podstawie dowodu tożsamości personel MPP weryfikuje tożsamość zgłaszającej się osoby, a następnie pobiera wymaz. Po pobraniu wymazu samochód odjeżdża – informuje Andrzej Szewczuk dyrektor SP ZOZ Siemiatycze.
Wyniki badania będą możliwe do pobrania w Internetowym Koncie Pacjenta: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta.
W przypadku dodatniego wyniku, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami.
W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić daną osobę z kwarantanny.
Jeżeli nie mamy możliwości bezpiecznego dotarcia do punktu pobrań, należy skontaktować się z sanepidem, który ma możliwość umówienia danej osoby na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.