OTWARCIE PASIEKI W ZST W CZARTAJEWIE

W Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie otwarto przyszkolną pasiekę o wdzięcznej nazwie „Reymontowska Szkoła Miodna”. Pasieka powstała z inicjatywy Dyrektor ZST – Marty Jakimiuk oraz Urzędu Marszałkowskiego, który przeznaczył na założenie pasieki 10 tys. zł. Otwarcie pasieki swą obecnością uświetnili: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło, Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich – Iwona Krzyżanowska, Starosta Powiatu Siemiatyckiego – Jan Zalewski, Wicestarosta Powiatu Siemiatyckiego – Marek Bobel, Wójt Gminy Siemiatycze –  Edward Krasowski, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku – Eugeniusz Mróczyński.

Każdy z obecnych gości podkreślał, że pszczelarstwo to wspaniały pomysł na pasję oraz sposób na życie, a praktyka i doświadczenie w hodowli pszczół na pewno zaowocuje w przyszłości.

Przyszkolne pasieki to projekt, którego celem jest stworzenie warunków do rozwoju pszczół, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza teraz, gdy badania pokazują, że drastycznie zmniejsza się ich liczebność w środowisku. Tej inicjatywie patronuje Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło, który rozmawiał o pasiece z Panią Dyrektor Martą Jakimiuk w ramach cyklu spotkań „Podlaskie. Na ławeczce”.

Oby praktyczne lekcje pszczelarstwa wzbudzą pasję wśród uczniów, a także zachęcą do zakładania własnych pasiek.