POLSKO-BOLSZEWICKIE STARCIA Z 1920 ROKU – WIDOWISKO HISTORYCZNE W CHUTKOWICACH

„Poszedłem na pole i przewracam siano. Boję się. Jak przyjdą to mnie zabiją. Jestem przecież ich wrogiem. Jakbym mógł zabić bolszewika to bym zabił. Nagle widzę, że z lasu wyjeżdża bolszewik. Rozejrzał się. Zobaczył mnie. Pędzi prosto na mnie. No to już po mnie….” fragmenty wspomnień naocznych świadków utrwalone w opracowaniu Zbigniewa Ruczaja „Cud nad Bugiem” można było usłyszeć w niedzielę, 13 września na nadbużańskich błoniach w okolicy Chutkowic w gminie Drohiczyn podczas rekonstrukcji bitwy polsko – bolszewickiej z 1920 roku.

Wygraliśmy! Bolszewicy poddali się. Inscenizacja inspirowana wydarzeniami, które w 1920 roku rozgrywały się na nadbużańskim Podlasiu była lekcją historii, widowiskiem historycznym i formą uczczenia 100-rocznicy wojny polsko-bolszewckiej.

Wydarzenie po raz pierwszy organizowane na terenie gminy Drohiczyn przyciągnęły tłumy widzów, którzy zjawili się nad Bugiem całymi rodzinami. Wśród tłumu bez trudu można było wypatrzeć licznie obecnych przedstawicieli samorządu lokalnego. Gospodarzami byli Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym i Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło. Obecny był Starosta Siemiatycki Jan Zalewski, Przewodniczacy Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski, radni powiatu siemiatyckiego, gminy Drohiczyn, przedstawiciele instytucji, szkół, firm.

W ten sposób w województwie podlaskim zainaugurowano Europejskie Dni Dziedzictwa, których tegoroczna hasło brzmi „Moja droga”. Słowa te zwracają uwagę na „drogę” przez historię, jaką musiał przebyć nasz naród by odzyskać niepodległość, drogę jaką przeszli nasi przodkowie byśmy dziś żyli w wolnym państwie i mówili po polsku.

Organizatorami wydarzenia byli: Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Gmina Drohiczyn, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie.

inf. podlasie24.pl, fot. A. Bolewska-Iwaniuk