Pyłomierz będzie badał jakość powietrza w Siemiatyczach. Polska Spółka Gazownictwa przekazała starostwu specjalne urządzenie pomiarowe

Dziś (6 maja) w Białymstoku przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa przekazali na rzecz siemiatyckiego starostwa profesjonalne urządzenie do pomiaru jakości powietrza w ramach kampanii „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”. Cała akcja ma uświadamiać społeczeństwo odnośnie tego jak ważna jest jakość powietrza, którym oddychamy i jak wielki wpływ ma to na nasze zdrowie. Konferencja, podczas której wręczono urządzenia, zgromadziła znakomitych gości, m.in. Posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego, oraz samorządowców Burmistrza Miasta Grajewo Dariusza Latarowskiego i Starostę Siemiatyckiego Marka Bobla. W imieniu PSG przekazał je Dyrektor Oddziału Zakład Gazowniczy w Białymstoku Grzegorz Mackiewicz, oraz Kierownik Projektu Agnieszka Chmielarz.

Tablica po zainstalowaniu na budynku siemiatyckiego starostwa ma wskazywać stężenie pyłów zawieszonych PM 10, PM 2.5, temperaturę powietrza oraz poprzez grafikę informować o jakości powietrza. Ogólnopolska kampania PSG ma zachęcać do korzystania z gazu ziemnego, jako czystszego i alternatywnego paliwa dla węgla.

Jak zaznaczył podczas uroczystości Starosta Siemiatycki Marek Bobel, sam jest bardzo ciekaw wyników pomiarów w Siemiatyczach, bo mimo postępującego procesu gazyfikacji, wciąż duży procent stanowią kopciuchy. Jednak, co widać przy wydawaniu pozwoleń budowlanych, zainteresowanie ekologicznymi źródłami energii rośnie.

Odbierając urządzenia do monitorowania jakości powietrza Starosta Siemiatycki Marek Bobel oraz Burmistrz Miasta Grajewo podziękowali Polskiej Spółce Gazownictwa za przekazanie sprzętu, który będzie wspomagał starania w zakresie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska na Podlasiu.

Więcej na ten temat na stronie: https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/199483

https://bialystok.tvp.pl/53677488/mierniki-czystosci-powietrza-trafily-do-grajewa-i-powiatu-siemiatyckiego

fot. Polskie Radio Białystok i PSG