Powiat siemiatycki zagrożony dodatkowymi obostrzeniami – apelujemy o udział w szczepieniach przeciwko COVID-19

Podczas  konferencji prasowej Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, jak będą wyglądać zasady wprowadzania regionalnych obostrzeń związanych z przewidywanym nadejściem czwartej fali pandemii koronawirusa.

Patrzymy na poszczególne regiony pod kątem zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, ile będzie zakażeń, jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej – mówił Andrzej Niedzielski Minister Zdrowia.

Według analiz, drogą ku wprowadzeniu lokalnych obostrzeń aktualnie zmierzają trzy powiaty województwa podlaskiego: siemiatycki, sejneński i sokólski. Są to trzy powiatu znajdujące się w czołówce średniej liczby zakażeń w stosunku do liczby ludności.

Grafika przedstawia dane dotyczące szczepień w powiecie siemiatyckim – aktualne informacje z Ministerstwa Zdrowia.

W mieście Siemiatycze ponad 37 procent osób jest w pełni zaszczepionych, ale w gminie wiejskiej Siemiatycze – wokół miasta tylko co czwarty mieszkaniec jest w pełni zaszczepiony (jest to gmina z najgorszym wynikiem osób zaszczepionych w całym powiecie siemiatyckim oraz najsłabszym wynikiem wyszczepienia przeciwko COVID19 w województwie podlaskim). Dlatego też apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu siemiatyckiego o udział w szczepieniach. Przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 w ocenie naukowców jest bezpieczne i pozwoli na uniknięcie zachorowania na tę chorobę lub łagodniejsze jej przejście. Należy również podkreślić, że osoby, które przechodzą COVID-19 w sposób łagodny, w mniejszym stopniu zakażają innych. Decyzja o przyjęciu szczepionki ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celu, jakim jest wygaszenie epidemii oraz uniknięcie wprowadzenia obostrzeń na terenie Powiatu Siemiatyckiego.

Najbliższa okazja do zaszczepienia będzie w najbliższą sobotę, 28 sierpnia w Plenerowym Punkcie Szczepień w Siemiatyczach podczas Siemiatycze Flow Festiwal. Miejsce: przy hali widowiskowo – sportowej ul. Świętojańska,  w godzinach 15.00 – 18.00. Dostępne szczepionki: Johnson & Johnson – jednodawkowa, Pfizer

Organizator: Miasto Siemiatycze przy udziale Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach, Szpitala Powiatowego w Siemiatyczach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemiatyczach, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siemiatyczach.

Szczepienia przez 5 dni w każdym tygodniu prowadzą również wszystkie przychodnie rodzinne – POZ na terenie powiatu siemiatyckiego i SP ZOZ Siemiatycze (szpital powiatowy).

źródło (autor Piotr Tarnowski https://tarnowski.info/covid/)