Pamiętamy o czasach na nieludzkiej ziemi, czyli Dzień Sybiraka w Siemiatyczach

Od kilkunastu lat we wrześniu w Siemiatyczach obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Od 5 lat uroczystości te mają również charakter diecezjalny. W tym roku odbyły się one w niedzielę, 19 września. Mszę Świętą w intencji wszystkich Sybiraków i ofiar reżimu stalinowskiego oraz ich rodzin w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli sprawował Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk. Powiat Siemiatycki reprezentował Starosta Marek Bobel, Wicestarosta Sylwester Zgierun i Przewodniczący Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski, Jan Markiewicz członek Zarządu Powiatu Siemiatyckiego.

By oddać cześć Sybirakom na uroczystości przybyły poczty sztandarowe ze sztandarem Związku Sybiraków na czele, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, reprezentacje szkół i zakładów pracy.

Przed Mszą Świętą, część artystyczną „Pamięć i tożsamość” – wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Za poruszającą opowieść o losach Sybiraków dziękował Leszek Różański – prezes Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach.

Przy tej okazji zwrócił uwagę na otwarte zaledwie dwa dni wcześniej Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku i zachęcał zarówno młodzież, jak i dorosłych do odwiedzenia tego miejsca.

Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod Krzyż Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej, tam, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Fot. www.podlasie24.pl