Uczniowie ZST w Czartajewie odbyli kształcenia zawodowe w Grecji

Uczniowie klas Technik Informatyk i Technik Usług Fryzjerskich Zespołu Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie w dniach 17.10.2021 r. – 30.10.2021 r. odbyli dwutygodniowe kształcenie zawodowe w Grecji. W trakcie pobytu młodzież odbyła szkolenie z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, ochrony środowiska oraz omówiono i scharakteryzowano struktury organizacyjne przedsiębiorstw, w których realizowane były praktyki zawodowe. Uczniowie w zawodzie Technik Informatyk, zdobywali doświadczenie zawodowe w Centrum Robotyki STEM w Larissie, wykorzystując kompetencje związane z konfiguracją i instalacją urządzeń – robotów; zaś uczennice w zawodzie Technik Usług Fryzjerskich zdobywały doświadczenie w pobliskim Pyrgetos z zakresu organizacji stanowiska pracy, w doborze odpowiednich preparatów do pielęgnacji włosów i skóry głowy oraz stylizacji fryzur.

 

Lokalne praktyki zawodowe wymagają lepszego poznania greckiej kultury, dlatego też grupa miała możliwość zwiedzania najpiękniejszych miejsc w okolicy. Zwiedziliśmy m.in. wyspę Skiathos, Stary Pantalejmon, zamek w Platamonas, wąwóz Enipeas. Największe wrażenie zrobiły na nas METEORY – mowa o słynnych klasztorach w otoczeniu wyjątkowo spektakularnej przyrody, na skalnych ostańcach oraz starożytne Saloniki.

 

 

 

 

 

Podsumowaniem stażu zawodowego było uzyskanie certyfikatu potwierdzającego ukończenie praktyk zagranicznych.

Projekt pt. „Europejski technik”, nr 2020-1-PL01-KA102-078167, realizowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe