W siemiatyckim szpitalu uruchomiono najnowszej klasy rezonans magnetyczny, czyli nowa jakość diagnostyki obrazowej!

Dziś w siemiatyckim szpitalu oficjalnie otwarto nowoczesną Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Szpital w Siemiatyczach jest jedną z nielicznych w Polsce placówek powiatowych, posiadających tak zaawansowane urządzenie diagnostyczne. Przybyłych na uroczystość gości powitał Andrzej Szewczuk dyrektor SP ZOZ w Siemiatyczach.Wśród nich znaleźli się: Wojewoda Podlaski Bogdan Paszkowski, Minister Dariusz Piontkowski, Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski wraz z Radnymi Rady Powiatu Siemiatyckiego, Pracownicy siemiatyckiego szpitala oraz Duchowni kościoła katolickiego i prawosławnego.

Jest to również jedyny szpital powiatowy w województwie podlaskim z własną pracownią rezonansu magnetycznego. Jest to aparat marki Siemens – koszt inwestycji to ponad 4 miliony 200 tys. złotych.

Objawy choroby mogą mieć różne przyczyny, dlatego tak ważny jest dostęp do pełnej diagnostyki. Nowoczesna aparatura pozwoli lekarzom na szybkie zdiagnozowanie choroby i jej przyczyn, a tym samym na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia – mówił podczas uroczystego otwarcia pracowni Andrzej Szewczuk, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Siemiatyczach.

Placówka zabiega o kontrakt z NFZ, tak aby od początku stycznia 2022 roku badania rezonansem były dostępne dla  wszystkich potrzebujących pacjentów.

Inwestycja była realizowana dzięki środkom finansowym z Regionalnego Programu Województwa Podlaskiego i determinacji Starosty Siemiatyckiego Marka Bobla w podniesieniu technologicznym bazy medycznej siemiatyckiego szpitala – rezonans magnetyczny to najcenniejsze badanie, jakim dysponuje współczesna medycyna. To aparat o najwyższych parametrach diagnostycznych. Dzięki niemu badania są krótsze, a diagnoza dokładniejsza. Starosta zapewnił iż powiat będzie nadal inwestował w rozwój i unowocześnienie powiatowej placówki medycznej.

Rezonans magnetyczny umożliwia bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zmian, które są niewidoczne np. w badaniach RTG. Badania rezonansem są niezastąpione przy diagnozowaniu nowotworów, schorzeń kręgosłupa i stawów, chorób rdzenia kręgowego, mózgu, nerek, wątroby i trzustki.

Z uwagi na dokładność obrazowania rezonans magnetyczny jest najlepszym sposobem diagnostyki wielu schorzeń. Umożliwia w sposób nieinwazyjny badanie wszystkich wewnętrznych, anatomicznych struktur organizmu (kości, tkanek miękkich, mózgu, serca, kanału szkieletowego). Potrafi wykryć nawet niewielkie zmiany oraz monitorować przebieg choroby.

Aparatura ma pomagać ludziom z problemami neurologicznymi, kardiologicznymi i ortopedycznymi. Dzięki zastosowanej w nim technologii badanie trwa nawet kilkadziesiąt procent krócej. Dokładniejszy jest też obraz. Urządzenie ma tak silne pole magnetyczne, że gdybyśmy weszli do pracowni z kluczami, zostały by przez nie wciągnięte, natomiast dane w telefonie komórkowy i karcie płatniczej zniszczone. Rezonans ma oddzielne zasilanie zapobiegające ewentualnym awariom oraz specjalną instalację potrzebną do chłodzenia urządzenia.