Powiat siemiatycki wraz z ośmioma gminami kupią mammograf do szpitala w Siemiatyczach

1 milion zł. – tyle ma kosztować mammograf, który powiat siemiatycki wraz z samorządami z terenu powiatu chce kupić na potrzeby szpitala w Siemiatyczach.

Zwrócono się do wszystkich burmistrzów i wójtów z terenu powiatu siemiatyckiego z prośbą o współfinansowanie zakupu przez poszczególne samorządy. Podział kwoty 500 tys. zł zaproponowano samorządom proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Osiem z dziewięciu samorządów odpowiedziało pozytywnie na ten apel. Miasto Siemiatycze odmówiło współfinansowania mammografu.
Powiat pokryje 50% kosztów zakupu aparatu. Na ostatniej sesji (17 sierpnia) , rada powiatu dokonała zmian w budżecie przeznaczając 500 tys. zł na mammograf. Gminy: Drohiczyn, Dziadkowice, Grodzisk, Mielnik, Milejczyce, Nurzec Stacja,  Perlejewo i gmina wiejska Siemiatycze przekażą na ten cel 336 500 zł. O brakującą kwotę władze powiatu zabiegają w kilku źródłach – w urzędzie wojewódzkim, marszałkowskim i w ministerstwie zdrowia. Starosta liczy, że wnioski złożone w kilku instytucjach pozwolą na zebranie pełnej sumy potrzebnej na zakup mammografu. Szpital już przygotowuje przetarg, by jak najszybciej zakończyć związane z nim procedury a tym samym, by pacjentki i pacjenci jak najszybciej mogli w Siemiatyczach korzystać z bezpłatnych badań mammograficznych.
Mammografia jest badaniem bezbolesnym, trwa zaledwie kilka minut i jest najskuteczniejszą metodą wykrywania zmian w tkance piersi. Zakup mammografu i odpowiednia umowa z NFZ pozwolą na wykonywanie bezpłatnych badań mammograficznych w szpitalu w Siemiatyczach.
Rozmowa ze starostą siemiatyckim Markiem Bobel na temat zakupu mammografu dostępnaTUTAJ
inf. podlasie24.pl