Szpital powiatowy w Siemiatyczach ma światowej klasy nowy mammograf. Badanie zajmuje zaledwie kilka minut!

Szpital powiatowy w Siemiatyczach doczekał się nowoczesnego mammografu. Aparaturę japońskiej marki Fuji do Siemiatycz dostarczyła warszawska spółka „Creator-Comm”. W poniedziałek, 12 grudnia aparaturę oficjalnie oddano do użytku

kolaż zdjęć nowy mammograf siemiatycze szpital

W uroczystości uczestniczył: Poseł RP Jarosław Zieliński, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Malinowski, Dyrektor Podlaskiego OW NFZ Maciej Olesiński, Starosta Siemiatycki Marek Bobel, Wicestarosta Siemiatycki Sylwester Zgierun, Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski, członkowie Zarządu Powiatu Siemiatyckiego: Krzysztof Andruszkiewicz i Jan Markiewicz, Burmistrzowie i Wójtowie z powiatu siemiatyckiego, Dyrektor SP ZOZ Siemiatycze Andrzej Szewczuk, pracownicy siemiatyckiego SP ZOZ-u.

kolaż zdjęć nowy mammograf siemiatycze szpital

W czerwcu tego roku Zarząd Powiatu Siemiatyckiego wyszedł z inicjatywą zakupu mammografu, który pozwala prowadzić badanie przesiewowe w kierunku raka piersi. Powiat zwrócił się do wszystkich Burmistrzów i Wójtów z prośbą o włączenie się do tej akcji oraz współfinansowanie przez poszczególne samorządy zakupu wysokospecjalistycznego aparatu. Na apel powiatu pozytywnie odpowiedziało 8 gminnych samorządów, odmowną decyzję w sprawie dofinansowania zakupu mammografu przesłał Burmistrz Miasta Siemiatycze.

Regularnie wykonywana mammografia zmniejsza umieralność na raka piersi o 30-35%. Wydaje mi się, że ten argument powinien przemawiać do każdej kobiety, powinien je zachęcić. Nie bójmy się mammografii. Mamy światowej klasy aparat mammograficzny w powiecie, więc korzystajmy z badań – mówił Andrzej Szewczuk dyrektor SP ZOZ Siemiatycze.

kolaż zdjęć nowy mammograf siemiatycze szpital

Jednakże Zarząd Powiatu Siemiatyckiego wspólnie z dyrekcją SP ZOZ Siemiatycze podjął się realizacji tej inwestycji. Jak widać skutecznie.

Wspólnym staraniem oddajemy do użytku nowoczesną aparaturę. Diagnostyka nowotworów jest niezwykle ważna, zwłaszcza teraz, gdy lekarze biją na alarm, że kobiety za późno zgłaszają się do lekarza – mówił podczas otwarcia Starosta Siemiatycki Marek Bobel. – Dlatego istotne jest, żeby nasze Drogie Panie miały dostęp do nowoczesnego sprzętu i badań, które przeprowadzone w odpowiednim czasie mogą uratować zdrowie, a nieraz i życie.

nowy mammograf siemiatycze szpital

Nowoczesna technologia FUJIFILM pozwala zapewnić maksymalny komfort mammografii, a także doskonałą jakość obrazu. Powiat Siemiatycki z własnego budżetu na zakup mammografu wyasygnował kwotę 500 tys. złotych. Jednocześnie poszczególne 8 gmin z terenu powiatu, solidarnie przekazało na zakup mammografu (proporcjonalnie do liczby mieszkańców danej jednostki samorządowej) kwoty: Gmina Drohiczyn – 70 tys. złotych, Gmina Siemiatycze – 69 tys. 500 złotych, Gmina Perlejewo – 31 tys. złotych, Gmina Grodzisk – 47 tys. złotych, Gmina Dziadkowice – 31 tys. złotych, Gmina Milejczyce – 19 tys. 500 złotych, Gmina Nurzec Stacja – 42 tys. 500 złotych, Gmina Mielnik – 26 tys. złotych.

Burmistrzowi Drohiczyna, Wszystkim Wójtom i Radnym DZIĘKUJEMY za wspólne działanie na rzecz naszych Drogich Pań – mieszkanek powiatu siemiatyckiego. Ważne aby jednoczyć się w działaniach dla wspólnego dobra.

Mammograficzne badania polegają na poszukiwaniu choroby w populacji zdrowej – bez objawów chorobowych – w celu wykrycia schorzenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Skutkuje to redukcją umieralności z powodu danego nowotworu, poprawą wyników leczenia i rokowania oraz obniżeniem kosztów terapii. Samo badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Mammografia jest najskuteczniejszą metodą wykrywania zmian w tkance piersi. Im szybciej zostanie rozpoznana zmiana, tym szybciej można wdrożyć leczenie.

nowy mammograf siemiatycze szpital

nowy mammograf siemiatycze szpital

nowy mammograf siemiatycze szpital

nowy mammograf siemiatycze szpital