W Siemiatyczach powstaje nowoczesny “Szpital Jednego Dnia”!

Na bazie pomieszczeń SP ZOZ Siemiatycze powstaje tzw. „Szpital Jednego Dnia”. Realizacja kolejnej inwestycji w ochronie zdrowia jest możliwa dzięki pozyskanej przez powiat wielomilionowej dotacji, o którą zabiegał Starosta Siemiatycki Marek Bobel wraz z Andrzejem Szewczukiem Dyrektorem SP ZOZ Siemiatyczach.

Zamiast długotrwałego i często nieprzyjemnego pobytu w szpitalu – szybki zabieg i wypis do domu. Szpital Jednego Dnia, czyli chirurgia krótkoterminowa to pomysł powstały w USA i Kanadzie jako rozwiązanie problemu przepełnionych szpitali. Taka operacja to czysta oszczędność. Ogranicza do minimum pobyt pacjenta w szpitalu, który trwa zazwyczaj do 24 godzin. W tym czasie chory zostaje przyjęty na oddział, ma wykonany zabieg, po którym wychodzi do domu.

Na bazie pomieszczeń między innymi po dawnej kuchni powstaje blok operacyjny wraz z salami pobytowymi dla chorych. Całość będzie wyposażona w supernowoczesny sprzęt medyczny. Koszt inwestycji wynosi 6 261 496,18 zł z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego to kwota 3 719 943,38 zł. Głównym wykonawcą inwestycji jest białostocka spółka „Versamed”. Szpital Jednego Dnia zostanie oddany do użytku w III kwartale tego roku!.

szpital rozbudowa

Szpital Jednego Dnia pozwala na szybki powrót do domu, zmniejszając do minimum ryzyko pojawienia się powikłań. Dlatego też zabiegi wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia są mało inwazyjne oraz poprzedzone badaniami diagnostycznymi. W ramach oddziału jednego dnia wykonywanych jest wiele zabiegów, których lista powiększa się z roku na rok. Do najbardziej popularnych należą między innymi operacje z zakresu ortopedii, urologii, czy ginekologii.

Ta procedura operacyjna ma wiele zalet, zarówno dla szpitala jak i dla pacjentów. Do najważniejszych z nich należy skrócenie czasu oczekiwania na zabieg, gdyż pacjent nie wymaga hospitalizacji i tym samym miejsca na oddziale. Pobyt w szpitalu zostaje skrócony do absolutnego minimum, dzięki czemu ogranicza się ryzyko zakażeń i zmniejsza stres pacjenta związany z zabiegiem. Rekonwalescencja odbywa się w domu, choć pacjent musi zjawić się u lekarza na wizytę kontrolną.