W sobotę i niedzielę, 15-16 czerwca odbył się XII Zjazd Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Handlowego i Technikum w Siemiatyczach połączony z obchodami 80-lecia powstania LO im. KEN w Siemiatyczach. Opowieściom absolwentów nie było końca. Stare fotografie i kroniki szkolne przypomniały coś, co pozostanie na zawsze w pamięci. Niektórzy absolwenci nie widzieli się kilka, inni kilkanaście lat. Ale we wszystkich zjazd wyzwolił wyjątkowe wspomnienia z lat młodości.
Zanim jednak doszło do spotkań koleżanek i kolegów ze szkolnych ław, w swoich byłych klasach i szkolnych murach odbyło się nabożeństwo w siemiatyckiej cerkwi oraz msza święta w kościele, a później oficjalna uroczystość na sali gimnastycznej siemiatyckiego LO.
Były wspomnienia, łzy wzruszenia, spotkania po latach oraz wspólne zwiedzanie dawnych murów szkolnych. W uroczystościach uczestniczył Starosta Mariusz Cieślik, Wicestarosta Łukasz Zubik i Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Mariusz Pyzowski. W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową, która zaprojektował i wykonał Wiaczesław Szum.
Uroczystego otwarcia zjazdu i powitania gości dokonała dyrektor Bożena Krzyżanowska. Historię placówki przypominała Grażyna Sidorczuk-Uszyńska dawna nauczycielka historii. Były wspomnienia, gratulacje, pamiątkowe grawertony i jubileuszowe wiązanki kwiatów. Uczniowie LO wspólnie z zespołem „Wokaliza” oraz ZPiT „Małe Podlasie” przygotowali interesującą część artystyczną.
– Jesteśmy razem, ponieważ mimo przemijania jest coś, co łączy zebranych tutaj absolwentów. Łączą przeżyte w szkole lata, przekazane w procesie wychowania wartości etyczne i obywatelskie oraz młodzieńcze ideały i różne wspomnienia. Na przestrzeni dziesiątków lat swojego funkcjonowania Szkoła na trwałe wrosła w krajobraz powiatu siemiatyckiego – mówił Starosta Mariusz Cieślik. – Mury zespołu szkół opuściło wielu wybitnych absolwentów, którzy wnosili i wnoszą ogromny wkład w kształtowanie oblicza Polski i naszej „Małej Nadbużańskiej Ojczyzny”. Ludzie Ci swoją postawą, pracą i działalnością dowodzą tego, że ta właśnie szkoła dała im solidne podstawy zarówno w nauce, wychowaniu jaki osobistej zaradności. W tej właśnie placówce od lat dzieje się dużo nowego i dobrego. Ten dynamiczny rozwój szkoły nie byłby możliwy, gdyby samorząd powiatowy od 1999 roku nie zainwestował w to wielu milionów złotych. Warto wymienić kilka najważniejszych inwestycji: rozbudowę zespołu szkół o segmenty A, B i C, w których obecnie oprócz pomieszczeń wykorzystywanych przez zespół szkół znajduje się jakże potrzebna poradnia psychologiczno – pedagogiczna oraz zespół szkół specjalnych. W 2014 roku wykonaliśmy boisko wielofunkcyjne. W 2018 roku przeprowadziliśmy gruntowną termomodernizację budynku szkoły oraz sali gimnastycznej. Na ten cel przeznaczyliśmy ponad 2 miliony złotych. W 2023 roku została wykonana strzelnica pneumatyczna za kwotę ponad 837 tys. złotych. Obecnie w trakcie realizacji jest kompleksowa przebudowa szkolnych boisk, bieżni wraz z budową siłowni zewnętrznej za kwotę ponad 3 milionów 347 tysięcy złotych. Z myślą o dalszym rozwoju placówki, w tym miesiącu podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę przyszkolnego internatu. Kładziemy duży nacisk na kształcenie naszej młodzieży, chcemy stworzyć im takie warunki, by nie musiała edukować się w innych szkołach poza naszym powiatem. Zdajemy sobie sprawę, że edukacja młodego pokolenia na jak najwyższym poziomie – to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego powiatu i Polski. Tak jak wcześniej wspomniałem jestem absolwentem LO. W latach 93-97 byłem uczniem w klasie B o profilu biologiczno-chemicznym, naszym wychowawcą był Pan Stanisław Sieklucki, którego serdecznie pozdrawiam. Serdecznie witam i pozdrawiam Koleżanki i Kolegów z mojego rocznika, szczególnie klasę B. Profil biologiczno-chemiczny. Miło Was widzieć! Dobrze że jesteście! Kończąc chciałbym pozdrowić jeszcze jedną wyjątkową dla mnie osobę- mojego syna Cezarego, który jest uczniem tutejszego liceum klasa II C, mimo że nie jest jeszcze absolwentem to mam nadzieję, że za 2 lata nim zostanie.
– ,,Szkoła to nie tylko miejsce nauki ale także przestrzeń gdzie tworzą się wspomnienia i kształtują charaktery”. W imieniu swoim, przewodniczącego oraz radnych powiatu siemiatyckiego chcielibyśmy podziękować Pani Dyrektor Bożenie Krzyżanowskiej, nauczycielom oraz uczniom za zaproszenie na obchody z okazji 80-cio lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego w Siemiatyczach oraz uczestnictwa w XII zjeździe Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Handlowego i Technikum w Siemiatyczach. Ja także jestem absolwentem tej szkoły, matura 2004 – mówił Wicestarosta Łukasz Zubik. – Dziś wracam pamięcią do ostatniej lekcji wychowania fizycznego, podczas której nasz nauczyciel Krzysztof Wieczorek powiedział ,,Panowie podajcie sobie ręce bo w takim składzie już nigdy nie zagracie” Dlaczego o tym wspominam? Bo dzisiejszy Jubileusz jest niepowtarzalną okazją do spotkania w dawnym gronie koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy. Życzymy wszystkim absolwentom, by dzisiejszy dzień oprócz pozytywnych wspomnień, przeżyć, czy emocji chociaż na krótką chwilę przeniósł każdego z Nas w czasie, tak byśmy zwiedzając mury naszej szkoły raz jeszcze poczuli się uczniami. Nasza szkoła wychowała wielu wspaniałych ludzi i wykształciła specjalistów w różnych dziedzinach. Obserwując Was wszystkich wiem, że pozwoliła nawiązać przyjaźnie na całe życie. Należy wspomnieć o nauczycielach którzy mimo, że tego nie docenialiśmy przez cały okres edukacji byli naszymi opiekunami, przyjaciółmi i autorytetami. Na koniec chciałem pozdrowić swoją wychowawczynię w czasie nauki w liceum Panią Lubę Hodun, wiem że dzisiaj nie mogła być razem z Nami, oraz osobę która jest dzisiaj razem z nami moją wychowawczynię z klas młodzieńczych Panią Beatę Goławską Dyrektor Zespołu Szkół w Grodzisku. To dzięki Waszemu wsparciu, cennym uwagom pomimo różnych przeciwności losu wiem, że wiara w siebie pozwala osiągać zamierzone cele.
Takie zjazdy to czas, kiedy wraca nasza młodość – podsumowuje Pani Zofia absolwentka siemiatyckiego LO – Zostawia się codzienność, wraca beztroska, poczucie, jakie fajne lata spędziliśmy razem. Bo tak jak powiedziane zostało podczas otwarcia zjazdu, szkoła to wspaniała wspólnota, której znaczenie w naszym życiu docenia się po latach.
Poza częścią oficjalną, wystąpieniami i częścią artystyczną, nie zabrakło pełnych wspomnień spotkań byłych uczniów z nauczycielami i wychowawcami. Uczestnicy zjazdu sobotni wieczór spędzili na wspólnej zabawie na Balu Absolwentów.