W piątek, 31 maja Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce – największa w kraju prawosławna organizacja – zainaugurowało obchody jubileuszu 45-lecia działalności. Piątkowe uroczystości rozpoczęło nabożeństwo w siemiatyckiej Cerkwi pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Następnie młodzież wraz z duchowieństwem udała się na teren miejskiego amfiteatru, gdzie oficjalnie zainaugurowano obchody 45-lecia działalności BMP w Polsce.
W uroczystościach uczestniczył: Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Warsonofiusz Prawosławny Biskup Siemiatycki, licznie zgromadzeni Duchowni Prawosławni, Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski, Starosta Mariusz Piotr Cieślik, Wicestarosta Łukasz Zubik, Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Mariusz Paweł Pyzowski, Burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz wraz z radnymi i dyrektorami miejskich jednostek, Marek Masalski Zastępca Prezydenta Białegostoku.
– 45 lat istnienia Bractwa to prawie pół wieku niezależnej autokefalii Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Wchodząc do Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego razem ze Starosta Mariuszem Cieślikiem zauważyliśmy obok nas wielu młodych ludzi, którzy są przyszłością naszego kraju, Cerkwi i Kościoła – mówił Wicestarosta Łukasz Zubik. – W imieniu swoim oraz wszystkich radnych powiatu siemiatyckiego życzymy abyście drodzy Bractwowicze dalej działali i wspierali dla dobra Cerkwi Prawosławnej aby w waszym dążeniu zawsze kierować się pokorą i poświęceniem. Życzymy Wam wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Natomiast Pani Przewodniczącej Bractwa Gabrieli Nowaszewskiej raz jeszcze dziękujemy za zaproszenie na uroczystość obchodów 45 lecia gratulując wytrwałości, poświęcenia i wielkiego serca w działaniach na rzecz Bractwa.
Starosta Mariusz Cieślik i Wicestarosta Łukasz Zubik wręczyli siemiatyczance Gabrieli Nowaszewskiej Przewodniczącej BMP bukiet kwiatów w dowód uznania i podziękowania za dotychczasową wspaniałą działalność.
Obchody w Siemiatyczach wpisane są w 45. Ogólnopolską Paschalną Pielgrzymkę Młodzieży Prawosławnej na św. Górę Grabarkę. Historia Bractwa i majowych pielgrzymek jest ze sobą ściśle związana. To właśnie paschalne spotkania zainicjowane na początku lat 80. ubiegłego wieku, stały się impulsem do oficjalnego zarejestrowania Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce i dały początek jego historii.
W trakcie uroczystości w amfiteatrze odbyła się prezentacja pamiątkowego albumu przybliżającego niezwykle bogatą historię organizacji. Wydawnictwo zawiera nie tylko archiwalne zdjęcia, ale też wspomnienia i wypowiedzi osób zaangażowanych w powstanie organizacji i jej późniejszą działalność. Był też czas na wspólny posiłek, rozmowy, konkursy i zabawę przy muzyce. Organizację tego wyjątkowego jubileuszu wsparł powiat siemiatycki.
Bractwo prowadzi działalność mającą na celu rozwijanie zainteresowań w zakresie wiedzy teologicznej i życia duchowego w oparciu o naukę Kościoła Prawosławnego. Bractwo umożliwia nawiązanie kontaktów z młodzieżą prawosławną innych krajów, podejmuje również dialog z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich oraz innych religii.