W ROGAWCE OTWARTO NOWOCZESNĄ ŚWIETLICĘ DLA SENIORÓW

W piątkowe popołudnie, 10 stycznia w Rogawce oficjalnie otwarto trzeci w gminie Siemiatycze “Klub Seniora+”. Klub mieści się w gruntownie odrestaurowanej wiejskiej świetlicy. Prace remontowe trwały od początku września ubiegłego roku.

Zakres prac obejmował: prace rozbiórkowe wewnątrz, powstanie nowych ścian, sufitów z wyeksponowaniem balów sufitowych, wymianę instalacji sanitarnej i elektrycznej, budowę dwóch sanitariatów (w tym jeden dostosowany do wymogów dla osób z niepełnosprawnościami), budowę i wyposażenie kuchni, nowe podłogi, okna, drzwi. Wnętrze, oraz miejsca nad oknami z zewnątrz otrzymały estetyczne elementy. Budynek ma ogrzewanie elektryczne.

W uroczystym otwarciu klubu uczestniczył Biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz i prawosławny Biskup siemiatycki Warsonofiusz, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Starosta Jan Zalewski i Wicestarosta Marek Bobel, radni, sołtysi, wójt, pracownicy gminy i oczywiście mieszkańcy.

Podczas uroczystości budynek po kapitalnym remoncie został przez Biskupów wyświęcony.

W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Siemiatyckiego życzenia seniorom i mieszkańcom wsi Rogawka złożyli Starosta Jan Zalewski i Wicestarosta Marek Bobel. Przekazali również mieszkańcom prezent w postaci sprzętu AGD.

 – Gratulujemy Wam tak wspaniałego obiektu, lokalu, w którym możecie realizować swoje pasje i wspólnie spędzać wolny czas – mówił Starosta Jan Zalewski.  Możliwe to było dzięki waszym mądrym decyzjom. Te decyzje to był wybór wójta i rady. Życzymy Państwu zdrowia i realizacji właśnie w tym lokalu swoich pasji.

Podczas uroczystości Anna Grzyb od kilku lat sołtys Rogawki i radna gminy Siemiatycze mówiła między innymi: “Ten moment zapisze się w  kartach naszej historii.  Otwarcie Klubu „Senior+” to dla nas wielkie wydarzenie. Radna dziękowała duchownym za modlitwę i poświęcenie świetlicy. Wojewodzie za wspieranie gminy i pomoc w pozyskiwaniu środków, dzięki którym pięknieją miejscowości i poprawia się życie mieszkańców. Wójtowi za zaangażowanie i czas poświęcony mieszkańcom i ich spawom, za to że pomimo przeszkód nie poddał się i stary, zabytkowy budynek odzyskał blask. I dziś mieszkańcy mogą cieszyć się swoją świetlicą „Senior Plus”.

Szczególne podziękowania ze strony Pani Sołtys popłynęły w kierunku Wicestarosty Marka Bobla, który zabiegał o rządową dotację dla gminy Siemiatycze na modernizację świetlicy w Rogawce „Mimo tego, że w powiecie było i jest wielu radnych, my mieszkańcy Rogawki, Krupic i Klukowa czuliśmy się troszkę zaniedbani. Dopiero pan zauważył nasze problemy. Jest pan osobą kompetentną, która zawsze dotrzymuje słowa. (…) Jest pan blisko nas, prostych ludzi, dla których zwykła, szczera rozmowa czy porada jest bardzo ważna. Jestem dumna, że mamy taką osobę w powiecie, która dba o Wszystkich Mieszkańców”.

To trzeci Klub „Senior” na terenie gminy Siemiatycze, po przekształceniu świetlic na takie Kluby w Krupicach i Bacikach Dalszych. Wykonawcą była firma „Usługi Remontowe Marek Jachimczuk”. Kwota remontu – 522.750 zł. Dofinansowanie – 150.000 zł.

Kluby Seniora to – mówiąc najprościej – miejsca spotkań osób starszych. Są to grupy nieformalne, tworzone spontanicznie i prowadzone przez samych seniorów, choć najczęściej wspierane przez jednostki, przy których powstają.

W Klubie Seniora można się więc spotkać np. z sąsiadem czy sąsiadką w podobnym wieku i wspólnie z nimi spędzić czas w miłej atmosferze.

Taka właśnie jest idea Klubów Seniora – mają integrować i wspierać aktywność osób starszych, ale przede wszystkim zapewniać im dobre towarzystwo, w pobliżu miejsca zamieszkania.