UMOWA NA PROJEKT NOWEGO MOSTU NA BUGU PODPISANA!

Spółka CertusVia z Warszawy opracuje dokumentację techniczną nowego mostu na Bugu (w Grannem gm. Perlejewo) łączącego Powiat Siemiatycki i Powiat Sokołowski, Województwo Podlaskie z Mazowieckim oraz gminę Perlejewo z gminą Jabłonna Lacka. Całość dokumentacji, łącznie z pozwoleniem na budowę warszawska firma ma opracować do 1 grudnia 2022 r. Warto nadmienić iż most Perlejewo-Jabłonna Lacka na Bugu otrzymał 1,2 mln zł rządowego dofinansowania dla dokumentacji w ramach programu “Mosty dla regionów”, o które wnioskowali wspólnie powiat siemiatycki, powiat sokołowski, gmina Jabłonna Lacka i gmina Perlejewo. Dziś w siemiatyckim starostwie doszło do podpisania umowy na opracowanie dokumentacji technicznej nowej przeprawy mostowej.

Liderem projektu jest powiat siemiatycki, biorą w nim udział również samorządy: gmina Perlejewo i Jabłonna Lacka, powiat sokołowski oraz dwa samorządy wojewódzkie: podlaski i mazowiecki. Rządowy program zakłada, że budżet państwa sfinansuje 80 proc. kosztów budowy przeprawy, a pozostałą część wyasygnują samorządy.

Przeprawa, która znalazła się w rządowym programie Mosty+, ma na celu stworzenie połączenia komunikacyjnego, które usprawni podróże, a także wzmocni powiązania społeczne i gospodarcze oraz przyczyni się do rozwoju nadbużańskiej turystyki – Bug jest bardzo popularną atrakcją dla wędkarzy i miłośników spływów kajakowych. Most ma połączyć miejscowości Krzemień Wieś z miejscowością Granne.

Istniejąca tu niegdyś przeprawa stanowiła element Wielkiego Gościńca Litewskiego i była główną drogą Rzeczypospolitej Obojga Narodów łączącą obie stolice – Warszawę i Wilno. Ostatni istniejący w tym miejscu most został zniszczony w roku 1920.