XIII KATYŃSKI MARSZ CIENI W HOŁDZIE ZAMORDOWANYM PRZEZ NKWD

W niedzielę ulicami Warszawy przeszedł XIII Katyński Marsz Cieni. Dzięki pomocy udzielonej przez powiat uczestniczył w nim Jerzy Szawkało, radny powiatu siemiatyckiego, a zarazem prezes siemiatyckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii (reprezentował podczas marszu społeczność powiatu siemiatyckiego).
W milczeniu i skupieniu 150 rekonstruktorów z całej Polski oddało hołd blisko 22 tysiącom polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.
W Katyńskim Marszu Cieni szły również kobiety ubrane w stroje z epoki. Uczestniczki oddały w ten sposób hołd wdowom, matkom, żonom, siostrom i córkom zamordowanych, które straciły najbliższych i same musiały sobie radzić w trudnych czasach wojny.
Marsz wyruszył sprzed Muzeum Wojska Polskiego, trasa wiodła Traktem Królewskim i Starym Miastem przed pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Kolumnę prowadził oryginalny samochód NKWD “Czarny woron” – takie samochody woziły polskich oficerów przez las katyński. Rekonstruktorzy byli ubrani w repliki mundurów polskich oficerów z 1939 roku. Organizatorami XIII Katyńskiego Marszu Cieni są Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna “Zgrupowanie Radosław”.

Powiat Siemiatycki corocznie wspiera działalność siemiatyckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii.