KRÓTSZA DROGA DO ZAWODOWEGO WOJSKA. W SIEMIATYCKIM STAROSTWIE DZIAŁA WOJSKOWE CENTRUM REKRUTACJI

Dziś przed południem oficjalnie otwarto Wojskowe Centrum Rekrutacji w Siemiatyczach, które będzie się mieściło w starostwie. W uroczystości uczestniczył Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku płk Grzegorz Konopko, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Bielsku Podlaskim ppłk Mirosław Dąbrowski, Wicestarosta Marek Bobel, Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski, Dyrektor PUP Robert Maksimiuk, żołnierze z kilku jednostek wojskowych, mieszkańcy powiatu siemiatyckiego. Jest to pierwsze w Polsce WCR działające w jednostkach cywilnych.

Wojskowe Centra Rekrutacji, czyli miejsca, w których w maksymalnie 1 dzień kandydat do wojska  odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza, tego samego dnia, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe.

– Cieszymy się iż Wojskowe Centrum Rekrutacji będzie działało w starostwie – mówił Wicestarosta Marek Bobel. –Podkreślę fakt iż będzie to pierwsze w Polsce i województwie podlaskim Wojskowe Centrum Rekrutacji funkcjonujące poza WKU. Cenimy sobie bardzo dobrą współpracę z Wojskiem Polskim. Wierzę w to, że wiele osób skorzysta z funkcjonowania WCR w Siemiatyczach i zasili szeregi wojska.

To jedno z rozwiązań, które skraca czas ubiegania się o służbę wojskową i uproszcza samą rekrutację. Wojskowe Centra Rekrutacji, czyli miejsca, w których w maksymalnie 1 dzień kandydat do wojska  odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską.

W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza, tego samego dnia, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe. Dziś do siemiatyckiego WCR stawiło się 16 kandydatów (z powiatu siemiatyckiego) na przyszłych zawodowych żołnierzy. 

Szkolenie podstawowe będzie trwać maksymalnie 30 dni, zachowując najważniejsze elementy programu szkolenia. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej kandydat, już jako żołnierz będzie mógł wybrać miejsce dalszej służby na rzecz bezpieczeństwa Polski.

Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia.