PONAD 450 TYS. ZŁ DOTACJI NA WSPARCIE SIEMIATYCKIEGO SZPITALA!

Dotacja z budżetu Województwa Podlaskiego pozwoli na zakup ambulansu dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ) w Siemiatyczach. Zbudowana zostanie także wewnętrzna instalacja tlenowa w podlegającej szpitalowi, placówce opiekuńczej w Bacikach Średnich. We wtorek (15.12) Marek Malinowski, członek zarządu województwa, podpisał umowę o dofinansowanie z Andrzejem Szewczukiem – dyrektorem siemiatyckiego szpitala.
Ilustracja przestawia: podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego
– Cieszę się bardzo, że mogliśmy w tak ciężkich czasach pandemii koronawirusa wesprzeć kolejny szpital z budżetu Województwa Podlaskiego. W tym wypadku chodzi o szpital w Siemiatyczach, któremu udzieliliśmy dotacji w kwocie 451 tys. zł – powiedział Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, dodając, że środki finansowe przyczynią się do polepszenia jakości usług medycznych i przysłużą się dla dobra mieszkańców powiatu siemiatyckiego.
Jak powiedział Andrzej Szewczuk, dyrektor SP ZOZ w Siemiatyczach, nowy ambulans oznacza dla załogi siemiatyckiego szpitala szybszą i sprawniejszą pracę. Dodał, że jest to ważne, szczególnie, że jego jednostki – Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczego (ZPO) dla osób starszych oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Dla Dzieci i Młodzieży (ZOL) – położone są w oddalonych o 7 km Bacikach Średnich. Całkowity koszt zakupu wysokospecjalistycznej karetki pogotowia ratunkowego to 345 tys. zł brutto.
Ponadto dyrektor siemiatyckiego szpitala poinformował, że w ramach finansowego wsparcia zostanie również wykonana budowa sieci gazów medycznych, która obejmie obydwie placówki w Bacikach Średnich. Dodał, że dzięki inwestycji, pacjenci w nich leczeni będą mieli możliwość korzystania z ciekłego tlenu. Zaznaczył, że to przyczyni się do poprawy warunków leczenia osób starszych, wymagających często tlenoterapii oraz dzieci z różnymi stopniami niepełnosprawności. Koszt wykonania instalacji wynosi 115 tys. zł brutto.
Marek Bobel, starosta siemiatycki, podziękował Zarządowi Województwa Podlaskiego oraz Sejmikowi Województwa Podlaskiego za przyznaną dotację szpitalowi powiatowemu w Siemiatyczach. Dodał, że każde wsparcie przeznaczone na służbę zdrowia wpływa na poprawę bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców powiatu siemiatyckiego, ale też całego województwa podlaskiego.
– Rozbudowę szpitala wspieramy również z budżetu powiatu siemiatyckiego, po to, aby coraz lepiej i coraz bezpieczniej mogli leczyć się w nim mieszkańcy województwa podlaskiego – powiedział starosta siemiatycki.
Dotacja celowa została udzielona siemiatyckiemu szpitalowi w ramach zadania „Poprawa jakości usług medycznych w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach poprzez zakup ambulansu medycznego typu S celem zwalczania koronawirusa SARS-CoV-2 oraz budowa wewnętrznej instalacji gazów medycznych w istniejącym budynku ZPO i ZOL dla Dzieci i Młodzieży w Bacikach Średnich”.
Szpital siemiatycki został otwarty w 1974 r. Przyjmuje około 160 pacjentów. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach liczy 5 oddziałów m. in. Chirurgiczny z Pododdziałem Ortopedycznym, Położniczo-Ginekologiczny, Wewnętrzny, Pediatryczny oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.