Olimpijska zabawa w Zespole Szkół Specjalnych w Siemiatyczach. Dzięki “Pomarańczowej Sile” dzieci poczuły smak igrzysk!

W czwartek, 27 maja uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach wzięli udział w wyjątkowych zajęciach sportowych, które były nagrodą za ich wcześniejszą kreatywność i zaangażowanie w “Pomarańczową Siłę” – akcję zachęcającą poprzez dobrą zabawę dzieci z niepełnosprawnościami do aktywności fizycznej.

W ubiegłym roku szkolnym Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach przystąpił do programu tworzonego przez Fundację ING Dzieciom „POMARAŃCZOWA SIŁA – EDYCJA OLIMPIJSKA 2019/20”. W programie bawiły się szkoły, kluby sportowe oraz organizacje pozarządowe pracujące z dziećmi z niepełnosprawnościami narządów ruchu, wzroku i słuchu. Inicjatywa miała charakter integracyjny, a jej celem było pokazanie dzieciom z niepełnosprawnościami, że sport to nie przymus czy niezbędna rehabilitacja, ale przede wszystkim świetna zabawa dla wszystkich.

Udział w programie miał szczególne znaczenie w dobie pandemii, okresie niezmiernie trudnym, kiedy większość dzieci przebywała w domu. Wspólne ćwiczenia i zabawa z wykorzystaniem internetu pozwalały nie tylko zadbać o zdrowie, ale i doskonale się przy tym bawić.
Uczniowie ZSS Siemiatycze zakwalifikowali się do finału przedsięwzięcia, gdzie razem z 22 innymi drużynami wzięli udział w zmaganiach sportowych trwających do listopada 2020 roku. By dzieci mogły podejmować kolejne wyzwania, szkoła otrzymała doskonały, bardzo wartościowy sprzęt sportowy (który obecnie oczywiście jest wykorzystywany do zajęć w-f , rewalidacji i fizjoterapii). Wszystkie placówki bawiły się w pięciu różnorodnych rundach z wykorzystaniem przekazanego sprzętu oraz sprzętu sportowego samodzielnie wykonanego z różnego rodzaju niepotrzebnych już przedmiotów. W piątej rundzie uczniowie ZSS zwyciężyli, dzięki czemu 27 maja 2021r. odbył się trening z Ambasadorami „Pomarańczowej Siły”. Szkoła gościła Przemysława Świercza – kapitana reprezentacji Polski w AMP futbolu, tj. futbolu osób po amputacji kończyny lub innej wady kończyn oraz Mateusza Krzyszkowskiego – zawodnika Wisły Kraków w blind futbol, tj. futbolu osób niewidomych i niedowidzących.
W czasie spotkania niepełnosprawni sportowcy opowiedzieli o swoim życiu, pasjach i zainteresowaniach. Padło mnóstwo interesujących pytań i zaskakujących odpowiedzi. Następnie goście poprowadzili trening z uczestnikami projektu. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy Programu otrzymali od Ambasadorów “Pomarańczowej Siły” pamiątkowe misie, szaliki kibica oraz autografy i dyplomy.
Dyrektor szkoły Urszula Obrycka podziękowała przedstawicielom Fundacji ING, Ambasadorom „Pomarańczowej Siły”, nauczycielom placówki oraz uczniom uczestniczącym w programie za aktywność, kreatywność i zaangażowanie. Po raz kolejny uczestnicy Programu udowodnili, że sport pozwala przezwyciężać bariery, łączy wszystkich , bez względu na to, gdzie i kim są oraz w jaki sposób się bawią.
Ambasadorzy pokazali uczniom, że warto walczyć z przeciwnościami losu, nigdy się nie poddawać i cieszyć się tym, co mają.