Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Staroście Janowi Zalewskiemu

Dziś w siemiatyckim starostwie  odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej wieloletniego Starostę Powiatu Siemiatyckiego Jana Zalewskiego, który zmarł nagle, 5 listopada 2020 roku. Gdyby Jan Zalewski żył, to właśnie dziś – 24 czerwca obchodziłby swoje imieniny. Pod koniec listopada ubiegłego roku rada powiatu siemiatyckiego podjęła uchwałę o nadaniu sali konferencyjne siemiatyckiego starostwa imienia Jana Zalewskiego.

W odsłonięciu tablicy uczestniczyła rodzina zmarłego starosty, radni powiatu siemiatyckiego, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu siemiatyckiego, pracownicy starostwa, znajomi i przyjaciele Jana Zalewskiego.

Symbolicznego odsłonięcia dokonała Justyna Zalewska-Cieślińska – córka byłego starosty. Pamiątkowa tablica znajduje się przy wejściu na salę konferencyjną.

Marcin Protas w imieniu całej rodziny podziękował wszystkim za chęć uczczenia pamięci po zmarłym teściu. Jak mówił był świadkiem tego, że z ogromną ofiarnością i z ogromnym zaangażowaniem jego teść wykonywał swoją służbę na rzecz małej Nadbużańskiej Ojczyzny oraz Polski. – Często opowiadał mi o realizowanych inwestycjach, planach na przyszłość, o samorządowcach i sprawach zwykłych ludzi z poszczególnych gmin, które były dla niego bardzo ważne.

Starosta Marek Bobel zaznaczył, że tablica ma być przede wszystkim symbolem pamięci o dokonaniach Starosty Jana Zalewskiego. Jak mówił – Odsłaniamy dziś tablicę człowiekowi, który pozostawił piękny ślad w historii powiatu siemiatyckiego.

Starosta Jan Zalewski urodził się w w 1957 roku w Żalach. Był Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowcu, a następnie Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Z zawodu nauczyciel, w latach 1986-1990 pełnił funkcję Dyrektora Szkoły Podstawowej w Borzymach, a następnie w latach 1991-1998 Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach. Pracę w samorządzie rozpoczął jako radny Gminy Drohiczyn (w latach 1994-1998), a następnie radny Powiatu Siemiatyckiego (w latach 1999 -2020). W samorządzie powiatowym pełnił funkcje: Wicestarosty (w latach 1999-2002) oraz Starosty (w latach 2002-2010 oraz 2014-2020). W latach 2011-2014 był Dyrektorem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. W roku 2015 został wybrany na Przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego.

Za swoją pracę zawodową i społeczną był wielokrotnie odznaczany: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, Srebrny Medalem za Zasługi dla Policji.