Wieczór wspomnień o Staroście Janie Zalewskim

Piątkowy wieczór (25 czerwca) poświęcony Staroście Janowi Zalewskiemu rozpoczęła uroczysta Eucharystia, którą w Sanktuarium w Ostrożanach sprawowali księża: Piotr Wójcik, Henryk Polak i Mariusz Boguszewski.

W mszy świętej uczestniczyli znajomi i przyjaciele zmarłego w ubiegłym roku starosty. Pod koniec nabożeństwa swoimi osobistymi wspomnieniami podzielili się Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski oraz Starosta Marek Bobel.

Jan Zalewski, wieloletni starosta siemiatycki – odszedł zbyt szybko, niespodziewanie, powodując niepowetowaną stratę i żal u tych, którzy go znali. Odszedł nie tylko człowiek wielkiej wiedzy, ale i wielkiego serca. Odszedł człowiek wpływu, co ważne wpływu dobrego. Janek był ojcem samorządności lokalnej w powiecie siemiatyckim. Był architektem tych wszystkich ustaleń, tej dobrej współpracy na rzecz mieszkańców – mówił Starosta Marek Bobel.

Po zakończonej eucharystii wszyscy udali się na miejscowy cmentarz parafialny by złożyć kwiaty na grobie Starosty Jana Zalewskiego i zapalić symboliczne znicze.

Był czas na chwilę refleksji, wspólną modlitwę za zmarłego oraz poświęcenie nagrobka.

Na dziedzińcu Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach –  rozpoczął się wieczór wspomnień o Janie Zalewskim. Swoimi, często bardzo osobistymi refleksjami, dzielili się: samorządowcy, posłowie, koledzy i przyjaciele.

Jak podkreślali prawie wszyscy: Janek umiał nie tylko pięknie mówić. Umiał też słuchać. Nikomu nie odmówił ani czasu, ani rozmowy. Nie traktował spraw, ani tym bardziej ludzi, zdawkowo i powierzchownie. Zaś praca w lokalnej społeczności była dla niego pasją.

Na zakończenie spotkania wyświetlono materiał filmowy poświęcony pamięci Jana Zalewskiego – przygotowany przez nauczycieli ZSR Ostrożany.