Bieg “Tropem Wilczym” w letniej odsłonie

W niedzielę, 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego oraz uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się kolejna edycja biegu “Tropem Wilczym”.  Na trasie Perlejewo – Granne  stanęli Ci, którym pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego jest bliska.  Organizatorami patriotycznego biegu było Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach i Gmina Perlejewo. Ogólnopolskim organizatorem i koordynatorem akcji była Fundacja Wolność i Demokracja w Warszawie.

W samo południe w kościele Przemienienia Pańskiego w Perlejewie została odprawiona Msza Święta, po której nastąpiło złożenie kwiatów  na grobie Żołnierzy Wyklętych, którzy zginęli 18 sierpnia 1945 roku w Miodusach Pokrzywnych w zwycięskim boju z grupą operacyjną NKWD, LWP i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Był czas na chwilę zadumy i krótką modlitwę.

Uczestnicy mieli do wyboru jedną z dwóch tras. Krótszą o długości 1963 metrów, symbolizującą datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – sierżanta Józefa Franczaka pseudonim Lalek. Na tym dystansie sprawdziło się ponad 100 biegaczy. Najstarszym biegaczem na tej trasie był Henryk Boguszewski, który decyzję o uczestnictwie podjął spontanicznie. Dłuższa trasa mierzyła 5 kilometrów (od Perlejewa do Grannego).

Symboliczny sygnał do startu dali: Starosta Marek Bobel, Wójt Gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki, Henryk Boguszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego, Wiesław Klepacki- członek Zarządu Powiatu Siemiatyckiego, Teresa Bujno radna Powiatu Siemiatyckiego, Bogdan Radziszewski Przewodniczący Rady Gminy Perlejewo.

Nie liczył się czas ani szybkość pokonania wyznaczonej trasy, bo najważniejszy był sam udział. Pobiegli … by docenić wysiłek Żołnierzy Wyklętych w walce o wolną Polskę, pokazać iż historia działaczy podziemia niepodległościowego nie jest obojętna a także uczcić i oddać hołd polskim bohaterom. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali koszulkę z grafiką o tematyce Żołnierzy Wyklętych, pamiątkowy medal oraz pakiety patriotyczne.

 

Dziękujemy serdecznie wszystkim Uczestnikom za udział w biegu i uczczenie razem z nami pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy i do zobaczenia za rok na kolejnym Biegu “Tropem Wilczym”.Organizatorem biegu było Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach oraz Gmina Perlejewo.

Wydarzenie wsparli także: Ochotnicza Straż Pożarna w Perlejewie i Grannem, Komenda Powiatowa Policji w Siemiatyczach, SP ZOZ Siemiatycze, Wolontariusze. Dziękujemy.