Jest umowa na budowę drogi ekspresowej S19 przez Powiat Siemiatycki! Odcinek Malewice – Siemiatycze – Chlebczyn

Dziś  w samo południe w Boćkach Wojciech Borzuchowski i Krzysztof Strzelczyk – Dyrektorzy Oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych z Białegostoku i Kielc podpisali umowy na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej: Malewice – Siemiatycze – Chlebczyn oraz Bielsk Podlaski – Boćki. W uroczystości uczestniczył Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Starosta Siemiatycki Marek Bobel, Wójt Gminy Dziadkowice Antoni Brzeziński, Wójt Gminy Boćki Dorota Kędra-Ptaszyńska, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski i Stanisław Derehajło. Odcinek drogi ekspresowej Malewice – Siemiatycze – Chlebczyn będzie realizowała Turecka firma Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret za kwotę ponad 665 milionów złotych. Podczas dzisiejszej uroczystości turecką Firmę Kolin reprezentował członek zarządu spółki Devrim Kologlu i Seckin Guven przedstawicIel firmy Kolin w Polsce.

Inwestycja będzie realizowana na zasadzie zaprojektuj i wybuduj. Turecka firma będzie miała 17 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Natomiast fizyczna budowa drogi przez powiat siemiatycki będzie trwała maksymalnie 24 miesiące. Odcinek Malewice – Siemiatycze – Chlebczyn będzie nadzorował Oddział GDDKiA w Kielcach.

– To jest historyczne wydarzenie, na które czekają mieszkańcy powiatu siemiatyckiego. Wiele lat mówiło się tylo o potrzebie budowy drogi ekspresowej s-19 i tzw. obwodnicy Siemiatycz. Dzisiaj przyszedł czas na podpisanie umowy i realizację tej bardzo ważnej inwestycji – mówił Starosta Marek Bobel – Życzę firmie Kolin był sprawnie zrealizowała inwestycję byśmy za kilka lat mogli bezpiecznie i komfortowo pojechać między innymi w kierunku Lublina, Rzeszowa, Białegostoku. To dla naszego powiatu ogromna szansa na pozostanie na mapie Polski jako region zrównoważony, niezagrożony wypadnięciem poza główny nurt gospodarczego rozwoju kraju. Jest to również szansa na nowe inwestycje i miejsca pracy.

25-kilometrowy odcinek S19 Malewice-Chlebczyn jest najbardziej na południe wysuniętą częścią tej drogi ekspresowej w Podlaskiem. Droga S19 od zachodu będzie omijać miasto Siemiatycze. Na granicy z województwem mazowieckim powstanie prawie 700-metrowa estakada na rzece Bug. Zaplanowane są dwa węzły drogowe – Siemiatycze Północ, gdzie S19 będzie krzyżować się z drogą wojewódzką nr 690, oraz Siemiatycze Południe, gdzie S19 będzie krzyżować się z drogą krajową nr 62 w kierunku Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego. Powstanie też dodatkowy węzeł komunikacyjny na terenie Gminy Dziadkowice.

W trakcie uroczystości Starosta Marek Bobel pogratulował przedstawicielom tureckiej spółki wygrania przetargu na budowę drogi ekspresowej przez powiatu siemiatycki.  Życzył bezproblemowej i szybkiej realizacji inwestycji, na którą od dziesięcioleci czekają wszyscy mieszkańcy.