W siemiatyckim szpitalu powstaje nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego

W siemiatyckim szpitalu trwają prace przy budowie pracowni rezonansu magnetycznego. Aktualnie specjaliści budują klatkę Faradaya. Samo urządzenie rezonans marki Siemens zostanie zainstalowany w połowie grudnia tego roku. Dzięki nowej pracowni rezonansu magnetycznego szpital zwiększy dostęp do nowoczesnej diagnostyki – to pozytywna wiadomość dla wszystkich pacjentów. Do tej pory szpital w Siemiatyczach przewoził pacjentów potrzebujących badania rezonansem do innych placówek. Wkrótce to się zmieni. Koszt stworzenia pracowni wraz z wyposażeniem w nowoczesne urządzenie to kwota 4 milionów 200 tys. złotych.

Profesjonalne badanie rezonansem pozwala na wdrożenie natychmiastowego leczenia i zastosowanie odpowiedniej, skutecznej terapii. Z nowoczesnej aparatury w siemiatyckiej placówce będą mogli korzystać pacjenci szpitala, ale także osoby ze skierowaniami z zewnątrz

Klatka Faraday’a stosowana jest głównie do zabezpieczenia urządzeń elektrycznych przed zakłócającym działaniem zewnętrznych pól elektrostatycznych, co sprawia, że wewnątrz klatki natężenie tego pola jest równe zeru. W pracowni MR klatka Faraday’a służy do odizolowania systemu rezonansu magnetycznego od wpływu zewnętrznych czynników elektromagnetycznych. Dzięki niej możliwe jest właściwe funkcjonowanie aparatu i tym samym wykonanie badania.

Do konstrukcji ścian i sufitu stosowane są modułowe panele pokryte blachą miedzianą wykończone laminowaną płytą. Sufit mocowany jest przy pomocy dielektrycznych zawiesi montowanych do sufitu budynku. Podłoga wykonana jest z płyt wiórowych lub wylewki samopoziomującej wykończonej wykładziną elektrostatyczną, spełniającą obowiązujące normy medyczne. Pomiędzy warstwą płyt bądź wylewki umieszczana jest warstwa blachy miedzianej.

Rezonans magnetyczny jest obecnie najlepszym narzędziem diagnostyki obrazowej, pozwala w sposób nieinwazyjny zbadać wszystkie wewnętrzne, anatomiczne struktury organizmu – np. kości, tkanki miękkie, mózg, serce. Dodatkowo jest to bardzo bezpieczne badanie, co jeszcze zwiększa jego użyteczność, zwłaszcza w obszarze ortopedii i traumatologii.