W Siemiatyczach odsłonięto mural rotmistrza Witolda Pileckiego

Dziś popołudniu, odsłonięto mural patriotyczny znajdujący się na jednej ze ścian bloku przy ulicy Kościelnej 4C, który należy do Spółdzielni Lokatorsko – Własnościowej w Siemiatyczach. Mural poświęcony jest rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia muralu jest siemiatyczanin Wojciech Szawkało – na co dzień strażak, ułan, młody polski patriota.

W uroczystym odsłonięcie muralu poświęconemu niezłomnemu żołnierzowi rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu uczestniczył minister Adam Andruszkiewicz, Starosta Marek Bobel, Komendant Powiatowy PSP w Siemiatyczach mł. bryg. Sylwester Uściniak, ułani z siemiatyckiego Szwadronu Kawalerii Ochotniczej, proboszczowie obu siemiatyckich parafii katolickich., mieszkańcy Siemiatycz.

– Mural jest trwałą formą patriotyzmu, która zlokalizowana jest w okolicy szkoły w Siemiatyczach, co będzie gwarantowało, że młodzież na co dzień będzie widziała ten mural i będzie mogła doczytać sobie życiorys rotmistrza Pileckiego – mówił minister Adam Andruszkiewicz.

Dzieło ma na celu promowanie postaw patriotycznych i wiedzy o polskich bohaterach narodowych. Mural ma skłonić do poszerzenia wiedzy na temat sylwetki i dokonań rotmistrza Witolda Pileckiego, do czego zachęcał Starosta Siemiatycki Marek Bobel.

Mural przypomina nam o prawdziwym Polskim bohaterze i edukuje społecznie poprzez jego niezwykłe losy. Promuje dobre postawy. Nasze przesłanie to łączenie Polaków, bo Pilecki poświęcił swoje życie na ratowanie Polaków, Żydów, Romów, Ukraińców i innych nacji w Auschwitz i dlatego są tutaj z nami duchowni, by jednoczyć mieszkańców naszej małej Ojczyzny – zauważył pomysłodawca muralu Wojciech Szawkało. Jego zdaniem w obecnych czasach powinniśmy kierować się wiarą, nadzieją i miłością, a na pierwszym miejscu powinniśmy mieć Boga w sercu. Składam serdeczne podziękowania dla Stowarzyszenia Dla Polski Adama Andruszkiewicza za pomoc w powstaniu dzieła, mojej żonie Łucji, bratu Tomaszowi oraz koledze Krzysztofowi Orzepowskiemu. Serdeczne podziękowania kieruję Panu Erwinowi Bajkowskiemu, Panu Prezesowi Spółdzielni mieszkaniowej Zenonowi Sielewonowskiemu. Mural został dofinansowany z grantu „Podlaskie Lokalnie” za co serdecznie dziękuję.

– Bohaterska postawa rotmistrza, jego heroizm są dziś przejrzyste, świetlane i czytelne. To wszystko wypływało z faktu jego głębokiej wiary. Na wierze i wartościach budował swoją miłość do Ojczyzny, narodu, którego był cząstką. Nie wstydził się swojej wiary. Dzisiaj za jego szlachetny przykład dziękujemy. Możemy przedstawiać Rotmistrza jako wielki przykład miłości do Boga i Ojczyzny – mówił ksiądz Jerzy Cudny proboszcz parafii WNMP w Siemiatyczach.

Witold Pilecki ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948r. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990r. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.