W ZST w Czartajewie dzieje się dużo i to dużo dobrego – wkrótce komfortowe warunki w internacie

Powiat Siemiatycki oświatą stoi – tak można powiedzieć. Jedna ze szkół, w której dzieje się dużo nowego i dobrego jest z pewnością Zespół Szkół Technicznych w Czartajewie. Mimo, że jest szkołą położoną poza miastem Siemiatyczach, to już dziś jest jedną z chętniej wybieranych szkół średnich w powiecie. Uczęszczają tam nie tylko uczniowie z terenu powiatu siemiatyckiego, ale także z okolicznych powiatów.

Ta popularności nie wzięła się z niczego. Jest to wynik starań Starosty Marka Bobla i zabiegów dyrekcji placówki o unowocześnianie bazy dydaktycznej oraz starań nauczycieli, którzy mają bardzo dobry kontakt z uczniami. Jednym z atutów szkoły stanie się wkrótce komfortowy internat, który obecnie przechodzi kompleksową modernizację. Modernizacja obejmuje między innymi: gruntowną przebudowę pokoi internatu, korytarzy, kuchni, stołówki, świetlicy, parkingów, dodatkowo w budynku zamontowana zostanie  winda – z której będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Wszystkie pokoje będą wyposażone w sanitariaty i nowe meble. Zakres prac objętych inwestycją jest bardzo obszerny.

Koszt inwestycji to blisko 6,5 miliona złotych. Dzięki staraniom władz powiatu realizacja inwestycji głównie oparta jest na środkach finansowych pozyskanych ze źródeł zewnętrznych ponad 4,7 miliona złotych (z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, dotacji celowej Województwa Podlaskiego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Zakończenie prac planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Warto przypomnieć iż budynek internatu oddano do użytku w 1961 roku i po 60 latach całkowicie zmienia swoje oblicze.

Modernizacja jest konieczna, bowiem większość pomieszczeń obiektu wymagała unowocześnienia i dostosowania do współcześnie obowiązujących standardów oraz przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Za kilka miesięcy będzie to obiekt na miarę XXI wieku. Wykonawcą inwestycji jest spółka “Cetus” z Łosic.

Internat to świetny sposób na wejście w dorosłe życie, na naukę samodzielności, odpowiedzialności, współżycia w grupie, nawiązania nowych kontaktów z innymi i tolerancji. To również oszczędność czasu, pieniędzy i łatwiejszy dostęp do zajęć pozalekcyjnych a także pomocy w nauce. W przyszłym roku we wrześniu odbędzie się VI Zajazd Absolwentów Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie, a dawniej Zespołu Szkół Rolniczych w Czartajewie.