Powiat Siemiatycki – pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Dziś Starosta Marek Bobel, Wicestarosta Sylwester Zgierun i Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Henryk Boguszewski złożyli wiązankę kwiatów i  symbolicznie zapalili biało – czerwone znicze przy pomniku w Czajach – tutaj przy miejscowym kościele znajduje się pomnik poświęcony kapitanowi Władysławowi Łukasiukowi ps. “Młot” – ostatniemu dowódcy 6 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, który 27 VI 1949 roku zginął tragicznie w w Czajach Wólce.

Jak zawarto na płycie pomniku “Prowadził partyzantów Podlasia do boju z komunistami za Niepodległość Polski, wiarę katolicką i wolność człowieka”.

Kolejnym patriotycznym przystankiem było Perlejewo – tutaj na cmentarzu znajduje się pomnik poświęcony Żołnierzom Niezłomnym, którzy zginęli 18 sierpnia 1945 roku w Miodusach Pokrzywnych w zwycięskim boju z grupą operacyjną NKWD, LWP i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Do delegacji powiatu dołączył Wójt Gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki, by wspólnie złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze oraz pomodlić się za polskich żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę.