W Ostrożanach odbyły się krajowe uroczystości wspomnienia św. Izydora Oracza – patrona rolników

W sobotę, 14 maja mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach rozpoczęły się Krajowe Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza – patrona rolników. Modlitwie w intencji rolników przewodniczył Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk.

W Mszy Świętej wzięli udział rolnicy, leśnicy, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele szkół, oraz organizacji i instytucji wspierających rolników, poczty sztandarowe. W tym roku wyjątkowo krajowe uroczystości odbywały się przez dwa dni. W sobotę właśnie w Ostrożanach, a w niedzielę w Białymstoku.

Święty Izydor był człowiekiem prostym, który zajmował się rolnictwem, pracą ciężką na co dzień, ale był też człowiekiem bardzo pobożnym, oddanym szerzeniu chwały Boże – mówił podczas homilii w sanktuarium Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk. W maju, kiedy przyroda rozkwita w całym swoim przepychu, a prace polowe idą pełną parą, wspominamy patrona rolników świętego Izydora. Chcemy oddać cześć temu świętemu i modlić się za jego przyczyną za wszystkich rolników i o błogosławieństwo w ich pracy.

Na zakończenie Mszy Świętej, za szczególne zasługi na rzecz rolnictwa i wsi, Medalem Św. Izydora Oracza uhonorowano pośmiertnie Jana Zalewskiego, wieloletniego Starostę Siemiatyckiego.

Witold Karczewski przewodniczący Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza wraz z biskupem Piotrem Sawczukiem przekazali odznaczenie rodzinie śp. Jana Zalewskiego.

Po Mszy Św., zgodnie z tradycją kultywowaną przez stowarzyszenie Św. Izydora Oracza, posadzono drzewo. Dąb, któremu nadano imię Izydor posadzono na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach.

W dalszej części uroczystości na terenie szkoły, odznaczono rolników oraz osoby i firmy wspierające rolnictwo. Resortowe odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz grawertony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odebrali: Krzysztof Karnaszewski, Lucjan Marciszonek, Norbert Morzy, Jarosław Niewiarowski.

Grawertonem Wojewody Podlaskiego zostali wyróżnieni:
– Renata i Tomasz Kłosowscy – za utrzymywanie produkcji mleka na najwyższym poziomie,
– Ilona i Zbigniew Osmólscy, – za utrzymywanie produkcji mleka na najwyższym poziomie,
– Katarzyna i Łukasz Orzepowscy, – za utrzymywanie produkcji roślinnej i zwierzęcej na najwyższym poziomie,
– Joanna i Krzysztof Korol, za utrzymywanie produkcji drobiarskiej na najwyższym poziomie,
– Maria i Jerzy Wąsik, za utrzymywanie produkcji roślinnej na najwyższym poziomie,
– Mateusz Bukrewicz , za utrzymywanie produkcji rolnej na najwyższym poziomie,
– Monika i Tomasz Cieślik, za promocję podlaskiego rolnictwa w mediach ogólnopolskich,
– Beata i Bogdan Radziszewscy, za utrzymywanie produkcji roślinnej i zwierzęcej na najwyższym poziomie.

Grawertonem Starosty Powiatu Siemiatyckiego odznaczono nauczycielkę Elżbietę Bajenę.

Grawertonem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wyróżniono śp. Jana Zalewskiego. Odznaczenie odebrała rodzina.

– Rolnicy zawsze pracują ciężko w pocie czoła, inwestują, borykają się z różnymi przeciwnościami aury. Praca na roli to nie tylko dążenie do radości i zysku z osiągniętych plonów, to przede wszystkim ciężki wysiłek okraszany wyrzeczeniami i poświęceniami – mówił w swoim wystąpieniu Starosta Marek Bobel. – Wdzięczność, która jest w każdym sercu mieszkańca powiatu siemiatyckiego i moim także, wymaga podziękować wam drodzy rolnicy, hodowcy, sadownicy, przetwórcy i przedsiębiorcy związani z rolnictwem za waszą pracę. Dziękuję, że nie szczędzicie sił, zaangażowania, poświęcacie się, by nikomu z nas nie zabrakło tego chleba codziennego. Życzę Wam satysfakcji z Waszej ciężkiej pracy, aby przynosiła Wam godziwe zyski, obfitości plonów na przyszłość, a także zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Wręczono też podziękowania Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza. Otrzymali je: Podlaski Urząd Marszałkowski, Starosta Marek Bobel, Burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nurzec Artur Gacki, Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach Jan Kobus.

W tej części spotkania na ręce dyrektora ZSR w Ostrożanach, przekazano kosiarkę zakupioną na rzecz szkoły przez Starostę siemiatyckiego i Stowarzyszenie Św. Izydora Oracza.

Spotkanie zakończył występ Zespołu Tańca Ludowego „Skowronki” z Brańska.