Jak uczyć się gotowania, to tylko od mistrza. Warsztaty z Okrasą w Korycinach

Photo by: Kamil Timoszuk (www.KamilTimoszuk.pl)

Finaliści trzeciej edycji konkursu „Gotuj z klasą” doskonalili swoje kulinarne umiejętności pod okiem mistrza Karola Okrasy. Niecodzienne szkolenie, zorganizowane przez podlaski samorząd, odbyło się w poniedziałek, 13 czerwca, w „Ziołowym Zakątku” w Korycinach (w gminie Grodzisk, w powiecie siemiatyckim). W spotkaniu wziął udział wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz oraz starosta siemiatycki Marek Bobel.

Uczestnicy spotkania to finaliści konkursu „Gotuj z klasą”, do którego od kilku lat podlaski samorząd zaprasza uczniów szkół o profilu gastronomicznym z regionu. Wśród nich byli także zwycięzcy tegorocznej edycji kulinarnych zmagań, dla których to bonus do nagrody głównej – stażu w warszawskiej restauracji Platter mistrza Okrasy.

Cieszę się, że będziecie gotować w tak pięknych okolicznościach. Przygotowane dania będą przesiąknięte ziołami z „Darów Natury” i podlaskim powietrzem, jak to Karol pięknie mówi. Będziemy je gotować na bazie najlepszych lokalnych produktów m.in. z wołowiny z Masiewa, lokalnego miodu i grzybów z Siemiatycz – zwrócił się do młodych kucharzy podczas rozpoczęcia warsztatów wicemarszałek Łukaszewicz.

Karol Okrasa rozpoczynając szkolenie, podkreślał wartość dobrych jakościowo produktów lokalnych, a młodych ludzi zachęcał do eksperymentowania. Odniósł się też do warsztatów, jakie w ubiegłym tygodniu samorząd województwa zorganizował dla kół gospodyń wiejskich.

Bardzo się cieszę, że się spotykamy tydzień po tygodniu, bo to oznacza, że moje ukochane Podlasie chce być rozpatrywane przez pryzmat kuchni, że Podlasie chce być smaczne. Oprócz czystego powietrza, wspaniałych krajobrazów, mamy tu doskonałej jakości kuchnię. Kuchnię, która bazuje na dobrym fundamencie, czyli na lokalnym produkcie – mówił.

Przygotowane w poniedziałek dania oparto na trzech produktach, których wytwórcy są ujęci na liście prowadzonej przez samorządowe Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego. Była to lokalna wołowina, marynowane grzyby i miód. Ten ostatni produkt pochodził z gospodarstwa pszczelarskiego prowadzonego przez Wiktora Wolszczuka.

Dziękuję przedstawicielom urzędu marszałkowskiego za propagowanie produktów lokalnych. Mam nadzieję, że mój miód przyczyni się na dzisiejszych warsztatach do ubogacenia smaków, które dziś zostaną zaprezentowane – mówił pszczelarz.

Smaki wzbogacane były też ziołami. Nie mogło być inaczej, skoro: „Ziołowy zakątek” to ponad 1500 gatunków ziół, położonych na obszarze 12 hektarów. Dla młodych adeptów kulinarnej sztuki, była to też okazja, by poznać się z nimi „na żywo”, spróbować płatków róży czy czosnku niedźwiedziego.

Warsztaty kulinarne zorganizowano ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach przedsięwzięcia Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pn. „Gotuj z klasą – lokalne łamanie przepisów”.

inf. wrotapodlasia.pl