W trosce o zdrowie Pań z powiatu siemiatyckiego

W trosce o zdrowie Pań zamieszkujących nasz powiat, Zarząd Powiatu Siemiatyckiego podejmuje inicjatywę zakupu mammografu, który pozwala prowadzić badanie przesiewowe w kierunku raka piersi. Powiat zwrócił się do wszystkich Burmistrzów i Wójtów z prośbą o włączenie się do tej szlachetnej akcji oraz współfinansowanie przez poszczególne samorządy zakupu wysokospecjalistycznego aparatu. Zakup mammografu pozwoliłby naszym Drogim Paniom na wykonywanie badań na miejscu – w siemiatyckim szpitalu.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.

Szacunkowy koszt zakupu mammografu wynosi około 1 milion złotych. Powiat Siemiatycki deklaruje pokrycie 50% kosztów zakupu aparatu. Jednocześnie zaproponowaliśmy by poszczególne 9 gmin solidarnie poniosło pozostałe 50% kosztów zakupu aparatury medycznej – podział kwoty 500 tys. zł proporcjonalnie do liczby mieszkańców danej jednostki samorządowej. Warunkiem realizacji całości zadania jest solidarność Miast i Gmin we współfinansowaniu zakupu mammografu.

Mammograficzne badania polegają na poszukiwaniu choroby w populacji zdrowej – bez objawów chorobowych – w celu wykrycia schorzenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Skutkuje to redukcją umieralności z powodu danego nowotworu, poprawą wyników leczenia i rokowania oraz obniżeniem kosztów terapii. Samo badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Mammografia jest najskuteczniejszą metodą wykrywania zmian w tkance piersi. Im szybciej zostanie rozpoznana zmiana, tym szybciej można wdrożyć leczenie.

Wierzymy, że Drodzy Samorządowcy, którym tak bardzo leży na sercu dobro mieszkańców pozytywnie odpowiedzą na propozycję Powiatu, by wspólnie poprzez zakup mammografu umożliwić naszym Drogim Paniom swobodny dostęp do bezpłatnych badan mammograficznych, które ratują zdrowie i życie.