76. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny ps. “Inka”

W Narewce odbyły się uroczystości upamiętniające 76. Rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki” – urodzonej w Guszczewinie w gminie Narewka sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Rocznicę tę od wielu lat przypomina Stowarzyszenie Historyczne, które nosi imię „Inki”. W uroczystościach uczestniczył Starosta Marek Bobel i Wicestarosta Sylwester Zgierun.

Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki” co roku organizuje uroczystości z okazji rocznicy śmierci swojej Patronki. W tym roku współpracowaliśmy z parafią p.w. św. Jana Chrzciciela w Narewce – mówi Anna Łabędzka, współorganizator. – Cieszymy się z bardzo dużej frekwencji. Obecny był między innymi Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, który reprezentował na uroczystości Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego i odczytał list Premiera skierowany do uczestników uroczystości. Listy okolicznościowe nadesłali również Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Klimatu i Środowiska.

W tym roku po uroczystej mszy świętej odbył się spektakl słowno-muzyczny z Marcinem Kwaśnym w roli głównej pt. „Grypsy z celi śmierci” poświęcony pamięci innego zamordowanego żołnierza podziemia – Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. Tradycyjnie też złożono kwiaty przy pomniku „Inki” przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk oraz przy kościele parafialnym w Narewce.

20 lipca 1946 roku Inka została aresztowana i przewieziona do więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. Jej śledztwem kierował naczelnik Wydziału III WUBP w Gdańsku, Jan Wołkowa. W więzieniu była bita i maltretowana, lecz mimo to nie zdradziła niczego, co mogłoby naprowadzić bezpiekę na ślad brygad wileńskich. Po ciężkim śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał Inkę na karę śmierci. Miała wtedy niespełna 18 lat. Krótko przed wykonaniem wyroku, Inka zdołała przemycić gryps zaadresowany do swojej babci, w której pisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba”.

Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku. Przez blisko 70 lat nie było wiadomo, gdzie spoczywają szczątki Danuty Siedzikówny. Odnalezienie ich na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku potwierdził w 2015 roku Instytut Pamięci Narodowej. Państwowy pogrzeb “Inki” odbył się 28 sierpnia 2016 roku.