Emocjonujące zmagania kawaleryjskie w Siemiatyczach

To było wielkie święto dla wszystkich miłośników koni i jazdy konnej, dla wszystkich kochających polski mundur, pasjonujących się historią, zwłaszcza historią polskiego oręża. W sobotę, 3 września w Siemiatyczach odbyły się Zawody Kawaleryjskie.

Wydarzenie zorganizował Ochotniczy Szwadron Kawalerii z Siemiatycz. Na zaproszenie licznie odpowiedzieli zawodnicy z całej Polski, których w sumie przyjechało 17.

Po pasjonujących zmaganiach, które były popisem możliwości jeźdźców i koni, w zawodach zwyciężył Emil Bogdański reprezentujący Ochotniczy Szwadron Kawalerii Siemiatycze.

Na kolejnych medalowych miejscach uplasowali się:

miejsce 2. Mateusz Nienałtowski 10 Pułk Ułanów Litewskich Zaręby Kościelne;

miejsce 3. Marcin Poletyło OSK Siemiatycze.

W dalszej kolejności najlepsze wyniki osiągnęli:

4. Zbigniew Gorzęba – Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich

5. Mikołaj Dąbrowski – Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Rotmistrza Wincentego Zawadzkiego w barwach 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich

6. Michał Stolarczyk – 7 Pułk Ułanów Lubelskich Bobrowniki

7. Leszek Kamiński GRH im. Brygady Kawalerii „Plis” Wysokie Mazowieckie.

Sobotnie zawody rozpoczął konkurs władania bronią białą, tu zawodnicy posługując się szablą i lancą pokonując przygotowany tor zbierali kółka, strącali przeszkody. A publiczność nagradzała każde ich osiągniecie mocnymi brawami.

Zanim przygotowano plac do kolejnej konkurencji odbył się konkurs dla dzieci „Młody Kawalerzysta”. To konkurs łączący zabawę i integrację, bo maluszki pokonywały krótki tor na ramionach swoich rodziców lub przyjaciół. Zabawa byłą przednia, a konkurs przyciągnął i małe i duże dzieci, każdy miał szansę pod warunkiem, że znalazł ochotnika, który uniesie go na swoich barkach.

Kolejnym punktem był konkurs skoków przez przeszkody, a przeszkody nie były łatwe i tu wielokrotnie wstrzymywano oddech, a każdy oddany skok gorąco oklaskiwano. Dzięki komentarzom płynącym z głośnika, każdy wiedział co dzieje się na torze, dlaczego np. jeździec przed rozpoczęciem przejazdu pokazuje swojemu wierzchowcowi kolejne przeszkody i co może się stać, gdy koń przestraszy się nieznanych mu kolorów czy powiewających na wietrze proporczyków.

Konkursowi towarzyszyły też dodatkowe atrakcje, jak przejażdżki kucykiem, wystawa sprzętu wojskowego, czy przygotowany przez Wojsko Polskie – tor małego terytorialsa.

Zawody prowadził Zygmunt Poletyło, prezes Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Siemiatycze. Wydarzenie odbyło się na placu parafialnym przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach, co było możliwe dzięki uprzejmości proboszcza parafii ks. Jerzego Cudnego.

Zadanie możliwe było do realizacji dzięki dotacji z Powiatu Siemiatyckiego i osobistemu wsparciu Starosty Marka Bobla, dzięki sponsorom, wolontariuszom, a przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Siemiatycze, pracy członków stowarzyszenia, ich rodzin i przyjaciół.

inf. www.podlasie24.pl